Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vazgeçtim, kararım değişti, erteledim... vb kelimeleri kullanmak insanlar için neden bu kadar zor? Nazikçe "hayır" demek yerine neden kabaca telefona çıkmıyor ya da mesajlara geri dönmüyoruz?

Aile içi eğitimde ve milli eğitimin tüm kademelerinde yoğun olarak "iletişim" konulu dersler verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İletişim konusunda çok ama çok eksiklerimiz var.Sanırım insanlar "vazgeçtim", "kararım değişti", "erteledim" kelimelerini kullandıklarında kanser olacaklarını düşünüyorlar. Sırf bu kelimeleri kullanmamak için telefonunu açmayan, mesaja geri dönmeyen insanlar var. Hayret ediyorum.Düzenle
Bunlar (toplumdaki) kişilik bozukluklarımızın bir etkisi. Doyurulmamış sevgi ihtiyacı, negatif yanıtlarda karşıdaki kişinin o insanı sevmeyeceğine veya terkedeceğine dair bilinçdışı duyguyu tetikliyor. Yani kişi birine "hayır" demeyi onun bilinçdışı kaybı ile eşdeğer tutarak kendi kimliğini ve kişiliğini bastırıyor. Bizim toplumumuz bu konuda maalesef çok ama çok kötü bir noktada (tedirgin narsisizm). Aşağıdaki derlemelerde konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş