Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vejeteryan olmanın sağlığa zararları var mıdır?

Aslında vejeteryan olmanın ve bu şekilde beslenmenin insan vücudun genel olarak bir zararı olmadığı söylenebilir. Fakat vegan beslenme türü sağlık açısından büyük sorunlara neden olabilir. Bu, çok daha sert bir beslenme çeşididir. Vegan türü beslenenlerde özen gösterilmediğinde bazı vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir. Vegan tarzı beslenmede sadece bitkisel olarak beslenme olduğundan, dikkat edilmediği taktirde, insan vücudunda önemli hasarlara yol açabilir. En önemli zararların başında demir yetersizliği, et yenmediği için protein yetersizliği ve B12 vitamini yetersizliği ile süt ürünleri ve süt tüketilmediği için de kalsiyum yetersizliği görülmektedir. Vejeteryan beslenme şeklinin zararlarında protein eksikliği büyük önem arz etmektedir. Proteinin yapısında bulunan azot, insan vücudu için oldukça önemlidir. Şayet vücutta bunun dengesi sağlanamazsa kas kayıpları ve organ yetmezlikleri sorunları oluşabilir. Diğer önemli olan konu da vücudun proteinlerden alması gereken amino asitlerdir. 20 kadar amino asit çeşidi vardır, ancak en önemli ve gerekli olanları 9 tanedir. Bunlar vücutta sentezlenmezler. Bu 9 tanesinden hariç olanlar, doğru bir beslenme yöntemi uygulanırsa sentezlenebilirler. Bu 9 amino asit dışarıdan kesinlikle alınmalıdır. Hayvansal besinlerden alınan diğer bir önemli unsur daçinko’dur. Çinko’nun vücutta önemli kimyasal görevleri vardır ve doğru beslenme yöntemleriyle bunun da eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Vegan vejeteryanlıkta oluşabilecek risklerden gebelerin, büyüme çağındaki çocukların, bebek emziren annelerin ve kronik rahatsızlıkları olanların bu tür bir beslenmeden kaçınmaları gerekmektedir.
Vejeteryanlık

  • Paylaş
Vejeteryanlığın sağlığa zararlı olup olmadığı seçilen vejeteryanlık türüne ve kişinin metabolik, genetik özelliklerine göre değişir. Yani bir birey sağlık sorunu yaşarken başka bir birey yaşamayabilir. Ancak; sadece sebze ve meyveyle beslenen insanlarda ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Özellikle kansızlık, saçlarda dökülmesi, ağız yaraları, cilt kuruluğu, kemiklerde osteoperoz ve B vitamini eksikliğine bağlı çeşitli sorunlar oluşabilir. Ayrıca bu kişilerin depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşamasıda olasıdır.
Vejeteryan beslenmeye yönelik çeşitli gıdalar :
-Et yerine: Soya eti, soya kıyması, soya protein tozu, soya köftesi
-Süt yerine: Soya sütü, pirinç sütü
-Peynir yerine: Soya peyniri
Vejeteryan beslenmenin avantajlarıda vardır. Obezite çok az görülür ve kalp-damar hastalık riski et tüketen insanlara göre daha azdır. Fakat; doktorlar herşeyin kararında yenmesinin gerekliliğini vurgulamaktadırlar.
  • Paylaş
Proteyin besin grubundan alması gereken vitaminleri dışardan ek olarak alırsa hiç bir sorun yaşanmaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1851 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Vegan beslenmenin zararları nelerdir?