Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veri girişi ile kullanıcılar tarafından devamlı güncellenen ve veri eklenen veritabanındaki bir tablonun, indekslenmesi uygun mudur?

okuduğum kadarı ile sanırsam bu gibi durumlarda index leme sistemi yavaşlatırmış, sürekli indexleme yapma gereksinimi yüzünden. indexleme olmazsa da bu sefer veri listeleme ve search etme zorlaşır sanırsam. peki bunun çözümü nedir? belki de saçma bir soru, cahilliğimi bağışlayın:) Düzenle
Index konusu biraz karışık ve hassas bir konu çünkü veritabanı index'leri doğru kullanıldığında çok iyi performans artışı sağlarken, yanlış kullanıldığında performans üzerinde negatif bir etki gösteriyor.

Benim bildiğim kadarı ile, bir tabloya index eklemek için karar verirken o tablodaki verilerin güncellenme sıklığı, tabloya yapılan sorgu yoğunluğu gibi bazı faktörler göz önünde bulunduruluyor. Bunun için şurada kısa bazı açıklamalar bulabilirsiniz:

sql-server-performance.com/2013/sql-server-index-tuning
databasescripts.com/s/8/sql-server/automatically-reindex-all...
sql-server-performance.com/2013/sql-server-filtered-indexes-...

Bunlar sadece bir kaç döküman.. Aslında SQL sunucunuzda SQL Server Management'ı açıp SQL Monitoring aracı ile çok fazla sayıda alınan sorguları veya çok uzun sürede yanıtlanan sorguları görüntüleyebilir, hatta bu sorgulara göre otomatik olarak oluşturulması gereken index'leri görebilirsiniz. SQL bunu sizin için izler ve öneriler sunar.

Bu arada ek olarak, oluşturulmuş index'leri tablonuzun ne kadar sık güncellendiğine göre re-index ve re-organize edebilirsiniz. Yoğunluğu yüksek veya düşük tablolarda bunu daha kısa veya daha uzun aralıklarla gerçekleştirmek gerekiyor.

Veritabanı yöneticisi veya uzmanı arkadaşlar daha detaylı bilgiler verebilirlerse ben de ayrıca mutlu olurum :)
  • Paylaş
Elinizde, index oluşturmak için, sistem araçları yoksa, başvurularak yegane kaynak, update ve select cümlecikleridir. Bü cümleciklerin where kısmındaki sütunları kullanarak, tekli, ikili, ... indexler yaratabilirsiniz. Verinin select edilmesi her zaman update/insertten daha yoğundur, o yüzden index'in oluşturacağı minimum yavaşlık, sorgulardaki iyileşmenin yanında göze çarpmaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR