Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veri tabanlarında verinin kendisi dışında hangi bilgiler tutulmaktadır, bir veritabanı hangi bilgilerden oluşmaktadır?

Bir veritabanında herhangi bir tabloya data girişi yaptığınızda, girilen datanın türüne ve veritabanı türüne göre bu durum farklılıklar gösterebilir.

Ancak, benim bildiğim kadarı ile genel olarak girilen datanın kendisi dışında birçok bilgi kaydediliyor. Datanın girilme/değiştirilme zamanı, datanın index bilgileri...vs gibi.

Veritabanı sadece girilen datayı değil, bu datalara kolay erişim sağlamak için oluşturulan ve index adı verilen bir kolay erişim listesini de tutar.

Index dediğimiz şeyi anlamak içi, bir telefon rehberi düşünebilirsiniz. Eğer elinizde milyonlarca telefon ve isimlerin bulunduğu bir rehberiniz varsa ve bu rehberinizin sonunda, alfabetik, numara alan kodu..vs gibi şekillerde sıralanmış olarak bulunan bir dizin bilginiz varsa işiniz kolaylaşır. Ör: A harfi ile başlayan kayıtları getir... gibi.

Bunlar dışında, veritabanında bazı Transaction Logs dediğimiz, gerçekeleştirilen işlemlerin kayıtları da bulunur. Bununla beraber, örneğin sql sunucuda, bu loglar çeşitli istatistiklerin tutulmasında ve incelenmesinde faydalıdır. Yani, veritabanınıza hangi sorgular, kaç kez yapılmış ve bu sorgular ortalama olarak hangi sürelerle yanıtlanmış.

Dolayısıyla, transaction log'lar ile veritabanınıza yaptığınız sorguların performanslarını da görüntülemeye yardımcı olunur.

Ben bir veritabanı yöneticisi olmadığım için çok derin bir bilgiye sahip değilim. Ancak, bu bilgiler umarım faydalı olur. 

Ayrıca şuradan da bazıbilgiler edinmeniz mümkün:
akadia.com%2fservices%2fsqlsrv_data_stru...'>akadia.com/services/sqlsrv_data_structure.html
  • Paylaş
Soru biraz daha açılsa daha iyi olacak sanırım...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

574 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt