Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veritabanı tasarımında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Veritabanı tasarımında en önemli şey, tasarımı yapılacak sistemin analizinin çok iyi yapılmasıdır. Bu madde olmadan diğer maddelere geçilmemeli.
Normalizasyon-Denormalizasyon kavramları çok iyi bilinmeli ve uygulanmalı.
Foreign Key'ler constraint yapılarak tabloda alakasız ve null bilgilerin oluşması engellenmeli.
Tablodaki alan sayısı yirmiyi geçerse tasarımı gözden geçirin. Ürün/sistem özellikleri attribute'tür, attribute'ler tablo alanı olarak tasarlanmamalı.
  • Paylaş
1

Ali Emre Çakmakoğlu, Aynı fikirdeyim. Özellikle Normalizasyon-Denormalizasyon formlarına dikkat edilerek tasarım yapılmalı. Aksi takdirde az tablo kullanayım derken yazılım tarafında aksaklıklar çıkabilir.

Tasarım işlemi aşağıdaki adımlardan oluşur:

Veritabanınızın amacını belirleme
Geri kalan adımlara hazırlanmanıza yardımcı olur.

Gerekli bilgileri bulma ve düzenleme
Ürün adı ve sipariş numarası gibi veritabanına kaydetmek isteyebileceğiniz tüm bilgi türlerini toplayın.

Bilgileri tablolara bölme
Bilgilerinizi, Ürünler veya Siparişler gibi başlıca konulara veya varlıklara göre bölün. Bundan sonra her konu tabloya dönüşür.

Bilgi öğelerini sütunlara dönüştürme
Her tabloda hangi bilgileri depolamak istediğinize karar verin. Her öğe bir alana dönüşüp tabloda sütun olarak görüntülenir. Örneğin, Çalışanlar tablosunda Soyadı ve İşe Alınma Tarihi gibi alanlar olabilir.

Birincil anahtarları belirtme
Her tabloya ait birincil anahtarı seçin. Birincil anahtar, her satırı kendine özgü tanımlamak için kullanılan sütundur. Ürün No veya Sipariş No buna örnek olarak verilebilir.

Tablo ilişkilerini kurma
Her tabloya bakıp, bir tablodaki verilerin başka tablolardaki verilerle nasıl ilişkilendirileceğine karar verin. Gerektiğinde, ilişkileri netleştirmek için tablolara alan ekleyin veya yeri tablolar oluşturun.

Tasarımınızı ayrıntılandırma
Tasarımınızı hatalar için analiz edin. Tablolar oluşturup örnek verilerden oluşan yeni kayıtlar ekleyin. Tablolardan istediğiniz sonuçları elde edip etmediğinizi kontrol edin. Gerektiğinde tasarımda ayarlar yapın.

Normalleştirme kurallarını uygulama
Tablolarınızın doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını görmek için normalleştirme kurallarını uygulayın. Gerektiğinde tablolarda ayarlar yapın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1242 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt