Bilmek istediğin her şeye ulaş

Videohive, themeforest tarzı yerli web sitelerimiz var mıdır?

Tema satışı yapan bir çok site var ancak direkt videohive.net ve themeforest.net gibi sitelerin (bunlar envato.com'un alt siteleridir ve envato, tasarım blogu olarak başlayıp bugünlere gelen bir karı kocanın girişimidir bu arada :) ) Türkiye'de benzeri yok sanıyorum. Buradaki temel problem; hitap ettiği kesim sayesinde, bahsi geçen sitelerdeki tasarım ve kodlayıcıların ürünlerini çok fazla kişiye ulaştırabilerek sürümden kazanabilecekleri kadar satış yapabiliyor olmalarının sağlanmış olmasıdır. Türkiye'de bu konuda hedef kitle oldukça sınırlı. Bu sitelerin İngilizce olmaları ve artık tanınıyor olmaları da yapıyı evrensel olarak bu siteler lehine büyütmüş durumda.

GÜNCELLEME: Bir de idemama.com var. Aynı konsept değil ama tasarımcılarla proje sahiplerini buluşturuyor.
  • Paylaş
Envato'nun bu sektörde büyümesinin en büyük sebeplerinden biri olarak kazanırken kazandıran sistemi olduğunu düşünüyorum. Bundan iki yıl öncesinde bir firma böyle bir girişim yapmaya çalışmıştı lakin şuan isimlerini hatırlamıyorum tabii ki hatırlamamamızın sebebi fark yaratamamış olmasıdır. Sadece gelir modeline odaklanıldığı için başarılı olunmuyor bu tarz sektörlerde ülkemizde, gelir modeli dışında hedef sahanın kültürü çok önemlidir. Türk kültürünü düşündüğümüzde henüz internet kullanıcıları ve geliştiricileri özellikle maliyetten olabildiğince kaçarak geliri yüksek işler yapmaya çalışıyorlar. İş planı yaparken bu detaylara özen gösterilmeli ve problemlere çözüm odaklı yaklaşmak gerekmektedir.

Böyle bir girişim yapılacaksa en önemli olarak gördüğüm nokta ise bir ticaret platformu yaratırken aynı zamanda bir topluluk yaratıldığının unutulmamasıdır. Emek az kazanç yüksek sabit bir fikir olarak oturduğu için yapıldığında yüksek komisyon miktarları alt ödeme miktarı konulacaktır genellikle bu da satıcıların kaçmasına sebep olacaktır. Hedefinizde böyle bir platform varsa eğer uzun süre kullanıcı ve satıcı tecrübesi üzerinde kafa yormanız gerekmektedir diye düşünüyorum.

Sevgilerle. . .
  • Paylaş
Şu an yok, biz Türkler para verip bir şeylerin lisanslısını almaya pek yatkın değiliz. Ama ajansların (veya ajansdaki tasarımcıların) bu işe katılmaları sağlanırsa tutabilir.
  • Paylaş
Türkiye'de bu konuda bir girişim var.

stokvideo.com
  • Paylaş
Ben hiç duymadım, ama olsa çok iyi olurdu
  • Paylaş
Tema olarak soruyorsan paylaşımı yapan birçok site var . .
  • Paylaş
Türkiye'de daha çok kişisel (yada kurumsal) sitelerde satışlar yapılmakta. Video ile ilgili çok örneğine rastlamış değilim ama tema satış işi yapan birçok site var. Bunların bulunduğu bir katalog var mı bilmiyorum ama genelde arama motorunda bulunabilir siteler.
Ayrıca videohive'de çok fazla Türk tasarımcıya denk geldim. Türkiye'de satılmadığınıdan ancak buralarda aktif olarak bulunuyorlar.
  • Paylaş
themeforest gibi çalışan malesef yok... Bir ara iyinet.com denedi fakat tutmadı.
  • Paylaş
1

Emredizaynstore.net benzeri var:) themeforest türkiye ayağı:)

dizaynstore.net burasını biliyorum burayı inceleybilirsiniz. Php yazılım gibi görünüyor. Sanırım özel bir yazılım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1700 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt