Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vınn modemler radyasyon yayıyor mu? Bu modemler aracılığıyla internete bağlanmak ne kadar zararlıdır?

Hakan (@hakkan) üstadımızın 15. defa da yazdığı gibi (bunu neden yazmaya devam ediyor anlamıyorum ama kendi bilir C: ) modemler, cep telefonları, plazma TV'ler, saç kurutma makineleri, mikro dalga fırınlar, radyo cihazları, bilgisayarlar, tüm beyaz eşyalar, duvarlarınızın içinden geçen kablolar, yüksek gerilim hatları, yazıcılar, çiziciler, mikserler, mutfak robotları, elektrikli fırınlar, davlumbazlar, elektrik ampulleri ve evinizde kullandığınız hiçbir elektrikli alet ışıma radyasyonu yaymaz. Elektro manyetik dalgalar yayarlar.

Cep telefonları, baz istasyonları ve mikro dalga fırınlar dalga boyu çok kısa olan mikro dalgaları yayarlar. Aslında mikro dalga fırınlar bu dalgaları yaymazlar bile; içlerinde hapsederler.

Modemler, BlueTooth aletleri, radyo cihazları, telsizler daha uzun olan kısa dalga boylarında enerji yayarlar. Diğer elektrikli aletler ise prizdeki alternatif akımın titreşim frekansı olan 50Hz'le dalgalar yayarlar. Bunların hiçbirinin ışıma radyasyonuyla alakası yoktur.

Radyoaktif elementler çok pahalı ve ulaşılması zor maddelerdir. Tamam, aslında iki tür yayılıma da radyasyon denir ki kafanızı karıştıran da bu. Hatta tüm yayılmalara fizikte radyasyon denir ki "radyatör" kelimesi de "yayan" anlamına gelir. Düz mantıkla evinizdeki radyatörler de radyasyon yayar. Işıma radyasyonu sağlığa zararlıdır ama evinizdeki hiçbir alet bunu yapmaz. Dalga radyasyonu yoğun mikro dalgalara maruz kalınması hariç sağlığa zararlı değildir.

Soruya gelince vınn modemler radyasyon yayar ama dalga radyasyonu dediğimiz sağlığa hiçbir etkisi olmayan türden. Radyo dalgaları yayarlar. Çok komik, şimdi yazarken fark ettim ki "radyo"da radyasyonla ilgili ama yine dalga radyasyonu. Merak etmeyin eski cep radyolarını kulağına dayayıp maç dinleyenlerden hiçbiri beyin tümörü edinmedi.

Evlerdeki asıl potansiyel radyasyon kaynağı yerli malı paslanmaz çelik tencerelerdir. Ülkemiz sanayicisi hurda demir ithal ederken en ucuzunu alıp kontrol de etmediğinden ki bunu aslında devletin organlarının da kontrol etmesi gerekir arada sırada radyasyon bulaşmış hurdalar da hammaddeye karışmaktadır. Evinizde muhtemelen bir geiger sayacı bulundurmadığınızdan ve radyasyon tehlikesinden de çok korkuyorsanız yerli malı çelik ürünlerden sakınınız.
  • Paylaş
3

Hakan, ben yazmıyom üstad tamamen bilinçaltı :) bir de bakıyorum ki yazmışım :) galiba bilinç altıma kaçırıyorum. :))

Şaman, Eeee yaş gelmiş üstadım somatopsişik bez gerekli o zaman C: Yalnız aklıma bir şey takıldı; İnploid'deki yazılar radyasyon yayar mı? Yayarsa ne kadar zararlıdır? C:

Hakan, CRT Eekran kullananlar için az da olsa böyle bir risk var, Malum online süresi oldukça uzun oluyor kullanıcıların inploid te sörferken :) bez fikri güzel walla :)

Ben bu soruya cevap vermiştim galiba, ya kafa güzeldi yollamadım siteye ya da gene gereksiz bir şikayet aldı silindi :) Büyük ihtimal kafam güzeldi yazdıktan sonra yollanmadı :)

Neyse konuya gelelim, başka bir konuda da benzer bir soru sorulmuştu radyoaktivite ile ilgili. Günümüzde hiçbir elektronik cihazda (günlük kullanım materyallerinde) ana donanım olarak radyasyon yayan elementler yoktur.

Olamaz zaten 50TL'lik GSM modemin içine kimsenin radyoaktif element koyacak kadar aptal olduğunu düşünemeyiz.

Halk arasında elektro manyetik yayılımlara "radyasyon" deniyor ve yanlış kullanılıyor. İkisi birbirinden çok farklı konular. Radyasyon yayan elektronik günlük kullanım cihazları en son tüplü televizyonlarda kaldı, o da çok düşük seviyelerde ışıma yapar.

GSM Modemler radyoaktif değildir, ama elektromanyetik alan yaratırlar.

Benzer bir konu için bakınız: inploid.com/t/mikrodalga-firinlar-yaydig...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2000 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt