Bilmek istediğin her şeye ulaş

Virüslerin özellikleri nelerdir?

  • Bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan daha küçüktürler. Sadece elektron mikroskobu ile görülebilirler.
  • Genom denilen bir yönetici molekül ve protein kılıftan oluşurlar.
  • Enzim sistemleri yoktur. Bu yüzden ATP sentezleyemezler ve beslenip büyüyemezler.
  • Canlı hücrelerin içinde çoğalabilirler.
  • Paylaş
Bilgisayar Virüsü ağı da eklendiğine göre ben de onları paylaşayım :)

Bilgisayar virüsleri, çalıştığında bilgisayarınıza değişik sekillerde zarar verebilen bilgisayar programlarıdır. Virüsler Micro Soft'un tekelci tutumuna karşı anarşist kardeşlerimiz tarafından üretilirler. Acımasız kapitalizme karşı bu tutumlarından dolayı hem illet hem de nimetlerdir. Bu programlar (ya da virüs kodları) çalıştırıldığında programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diger bilgisayarlara bulaşma vb gibi) özelliğine sahiptir.
Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi "virüs kapmış bilgisayar programları" dır. Bu durumda, virüs kodu bir bilgisayar programına (söz gelimi, sık kullandığınız bir kelime işlemci ya da beğenerek oynadığınız bir oyun programı) virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafindan eklenir. Böylece, virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları virüs kapabilirler. Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlarını daha da iyi anlayabiliriz.
Virüslenmiş program çalıştırıldığında bilgisayar virüs kodu da, genellikle, bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar. Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalarının (MSDOS ve windows için COMMAND.COM gibi) peşine kopyalayan virüsler de vardır.

Kaç çeşit bilgisayar virüsü vardır?
Bilgisayar virüslerini, genel olarak 2 grupta toplamak mümkün:

Dosyalara bulaşan virüsler
Bu gruba girenler, genellikle, kullanıcının çalıştırdığı programlara bulaşır. Programların virüslenmesi iki yolla olur: Ya virüs kodu bilgisayarın hafızasına yerleşmiştir ve her program çalıştırılışında o programa bulaşır; ya da hafızaya yerleşmeden sadece "virüslü program her çalıştırılışında" etkisini gösterebilir. Ancak, virüslerin çoğu kendini bilgisayarın hafızasına yükler.

Bilgisayarın sistem alanlarına bulaşan virüsler
Bu gruba giren virüsler ise, bilgisayarın ilk açıldığında kontrol ettiği özel sistem alanlarına (boot sector) ve özel sistem dosyalarına (command.com gibi) yerleşirler.
Bazi virüsler ise her iki şekilde de zarar verebilir.
Bazı virüsler, virüs arama programları tarafindan saptanmamak için bazı "gizlenme" teknikleri kullanırlar (Stealth Virüsleri) . Bazi tür virüsler ise, çalıştırıldığında kendine benzer başka virüsler üretir (Polymorphic virüsler) .

Bilgisayar virüslerinin olasi zararları nelerdir?
Bilgisayar virüsleri,
Ekraniniza can sıkıcı mesajlar çıkararak çalışmanızı bölebilir/engelleyebilir.
Bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engelleyebilir.
Kullandığınız dosyaların içeriklerini bozabilir/silebilir.
Kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir, çalışmalarını yavaşlatabilir.
Sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilir.

Virüsler sadece PC'lere mi bulaşır?
Hayır, sadece PC'lere bulaşmaz; ancak en çok Windows işletim sistemi ile çalışan PC'lere bulaştığını söyleyebiliriz. Macintosh virüsleri de bir hayli yaygındır. Unix işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda virüs bulaşma vakaları oldukça azdır.

"Truva atı" (Trojan Horse) nedir?
Truva atı da aslında "virüs" ile eşdeğer. Tek farkı, ilk anda aldığınız programın yararlı birşeyler yaptığını sanıyorsunuz ancak zararlı oldugunu daha sonra anlıyorsunuz. Söz gelimi, sadece bir virüs bulaştırmak için yazılmış bir oyun programı.

Virüsler programların yanında veri dosyalarını da bozabilir mi?
Bazı virüsler, doğrudan data dosyalarını bozabilirler. Birçok virüs, . DAT, . OVR, .DOC gibi çalıştırılabilir olmayan dosyaları hedef alıp bozabilmektedir. Ancak bilgisayar virüsleri de bir çeşit "bilgisayar programları" olduğundan, virüsün yayılabilmesi için mutlaka virüs kodunun çalışması lazım. Bu yüzden, söz gelimi bir düzyazı içeren dosyanın (text) virüs taşıma ihtimali yok.

Macro virüsü nedir?
Bazı programların, uygulama ile birlikte kullanılan "kendi yardımcı programlama dilleri" vardır. Söz gelimi, popüler bir kelime islemci olan "MS Word", "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma sırasında bazı işleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler, sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Bunun en popüler ve tehlikeli örneği "Microsoft Word" ve "Excel" macro virüsleri. Bunlar, ilgili uygulamanın macro dili ile yazılmış bir şekilde, bir word ya da excel kullanarak hazırladığınız dökümana yerleşir ve bu dökümana her girişinizde aktif hale geçer. Macro virüsleri, ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya (normal.dot gibi) çalışır. Böylece o programla olusturulan her döküman virüslenmiş olur. Microsoft Office (word, excel vb) macro virüsleri ile başetmek ve korunmak için, microsoft.com/msoffice adresinde gerekli bilgiler bulunabilir.

Bilgisayarımın virüs kapıp kapmadığını nasıl anlarım? Bunu saptayan programlar var mı?
Bilgisayarınız garip davranışlar sergiliyor, sizin isteğiniz dışında bazı sitelere giriyor, bilmediğiniz, kurmadığınız ya da bildiğiniz bir takım programları çalıştırıyor ise virüs kapmıştır. Unutmayın ki bilgisayarınız sizin kölenizdir, sizin isteğiniz dışında bir şeyler yapıyorsa mutlaka başka birinin kölesi olmuştur.

Tecrübesiz kullanıcılar böyle durumlarda bilgisayarlarını taratmalı ve virüs koruma programlarının belayı temizlemesi için dua etmelilerdir. Tecrübeli olan zaten Sistem Geri Yüklemesini yapmış işine devam ediyor olacaktır.

Bazı popüler anti virüs programları, üretici şirketler ve web adresleri şunlardır :

MS Security Essentials: microsoft.com/tr-tr/download/details.asp...
Avira Antivir: avira.com/en/avira-free-antivirus
McAfee Associates, Inc. mcafee.com
IBM Anitvirus av.ibm.com
Norton Antivirus symantec.com
F-Prot datafellows.com
Thunderbyte Antivirus thunderbyte.com

Bilgisayarım virüslendi. Nasıl temizleyecegim?
Bu durumda uygulanabilecek en iyi, kolay ve hızlı yöntem bir Sistem Geri Yükleme yapmaktır. Bilgisayarınızı virüs bulaşmasından önceki bir tarihe geri yüklersiniz ve anında tertemiz olur.
İkinci bir yöntem sistemin Acronis gibi bir programla kurulduğu ve tertemiz olduğu anda bir imajını almak ve virüs tespit ettiğinizde bu imajı yeniden yüklemek, sistemi kurulduğu ana getirmektir. İmaj genellikle kurduğunuz tüm programları içermeyeceğinden ilk yöntemle başarı elde edemezseniz denenmelidir.
Üçüncü yöntem bilgisayarı formatlamaktır, bazı back door virüsleri hariç bilgisayar tertemiz olur.
Çok yaramaz bir back door virüsüne rastlamışsanız özel bir programla hard diskinize yavaş format yaparsınız. Yani diskteki tüm verileri silersiniz, diski yeni hale getirirsiniz.
Virüs koruma programları sisteminizi kısmen virüs ataklarından koruyabilir, az zararlı ve güncel olmayan virüslerinizi bulup silebilirler ama asıl problem çıkaran virüsünüzü genellikle bulamaz ve silemezler. Yine de yukarıdaki radikal yöntemleri kullanmaya cesaret edemeyenler ya da nasıl yapacağını bilmeyenler çeşitli virüs programlarını indirip sistemlerini taratabilirler.

Bu durumda Spybot S&D ve Hijackthis yazılımlarını öneririm.

Virüslerden korunma yolları nelerdir?
Bilgisayarınıza taktığınız hard disk ve flash diskleri açmadan önce taratabilirsiniz. Bunun için tabii ki Windows'un otomatik çalıştır özelliklerinin kapalı olması gerekir.
İnternet'deki virüslerden korunma tecrübe işidir. Özellikle cinsel, porno içerikli reklamlara tıklanmamalıdır. Kendiliğinden açılan popup pencereleri görev yöneticisinden kapatılmalıdır. Yanar döner, ciddi görünmeyen hiçbir yere tıklanmamalı, P2P programları kullanılmamalı. İnternet'den indirilen tüm program klasörleri açılmadan önce taratılmalıdır.
Email ile gelen şirin ayıcık, kedicik gibi ekler açılmamalı. Hatta email programınızın mailleri otomatik açma özelliği kapatılmalı, tanımadığınız adreslerden gelen mailler açılmamalı hatta Spam'e atılarak devamı için filtre aktive edilmelidir.
Burada yazacak çok fazla şey var, tecrübe ve sağduyu sizi virüslerden koruyabilir.
  • Paylaş