Bilmek istediğin her şeye ulaş

Viskinin kalitesi hangi özelliklerine göre değişir?

Viskinin bekleme süresi, kalitesini büyük ölçüde belirler. Bu içki ne kadar uzun süre yıllandırılırsa içimindeki sertlik o kadar hafifler. Standart bir viskinin 3 ile 5 sene arasında yıllanmış olması gerekir.

Sek içilecek viskiler içinse bu süre 10-12 sene yıllanmış, malt viskiler olmalıdır. Viskinin bekletme işlemini geçirdiği fıçıların cinsi ve değeri de viskinin niteliğini belirler.

Harmanlanarak üretilen viski türlerinde harmanlama işleminin iyi yapılmış olması kaliteyi belirleyen bir başka unsurdur.

İyi viskinin alkolü yumuşamış olmalı, ispirtomsu bir kokuya sahip olmamalı, içerken boğaza zarar vermemelidir. Üst düzey viskiler damakta çok özel bir tat bırakır, içildikten sonraki saatlerde baş ağrıtmazlar.

Viski kalitesinin viskinin renginden anlaşılacağına dair yaygın kanı yanlıştır. 5-6 yıl fıçıda kaldığında tüm viskiler altın sarısı renge kavuşur.

Şişeleme işlemi sırasında kimi firmalar renkte standart sağlamak için içkiye karamel eklerler. Bundan dolayı her marka viskinin rengi kendine özgüdür ancak bunun kalite ile ilgisi yoktur.

Viskinin rengi, söylenenin aksine içimindeki sertliğin de ölçütü değildir. Bazı açık renkli türler çok sert karakterli iken bazı koyu renk viskiler çok yumuşak bir içime sahip olabilir.
  • Paylaş