Bilmek istediğin her şeye ulaş

Visual Studio'da durup dururken metadatafile hatası veriyor sık aralıklarla. Nedeni ne olabilir?

metadata file..couldnt be found hatası. Daha önce clean solution yapıp rebuild yaptıktan sonra düzeliyordu fakat son olduğunda işe yaramadı. çözüm ne olabilir?Düzenle
Bahsettiğiniz çok genel bir hata... Birebir solution içindeki projelerin yapısına bakıp, nerede ve hangi DLL için bu hatayı verdiğini görmek gerekiyor. Ama olabilecek belli başlı ihtimaller şunlar:

Dışarıdan referans gösterdiğiniz bir DLL, olması gereken yerde bulunamamış. Veya solution içerisinden referans verdiğiniz başka bir proje, henüz derlenmemiş ya da derlenmesi başarısız oluyor. Muhtemelen ikinci durum söz konusudur diye tahmin ediyorum.
  • Bulamadığını iddia eddiği dll'e ait projede, bir derlenme hatası alınıyor olabilir. "Errors" panelindeki listede, bu hatayı en altta gösterdiği için gözünüzden kaçıyor olabilir. Kontrol edin.
  • Projelerinizden birisi, kendisinden daha yüksek bir .NET Framework versiyonunu referans almış olabilir. Örneğin; Framework v3.5 seçtiğiniz bir projeye Framework v4.5 ile derlenen bir projeyi veya bir DLL'i referans gösterirseniz, yine bu hatayı alabilirsiniz.
  • Solution ayarlarında, söz konusu bulunamayan projenin derlenebilir olduğu ayarını kontrol edin. Solution'a sağ tıklayın, "Properties" -> "Configuration Manager". Buradaki listede projelerinizin işaretli olması gerekir.
  • Referansları ekleme şeklinde yanlış bir yol izlemiş olabilirsiniz. Örneğin; aynı solution içerisindeki projeleri, proje referansı olarak ekleyin, "bin" klasöründen DLL referansı olarak eklemeyin.

Bu örneklerdeki gibi bir eksiklik söz konusu değilse, dediğim gibi; çok farklı sebepleri olabilir. Birebir solution'ı görmek incelemek gerekir.

--

  • Paylaş
1

Unluckypod, neyse düzeldi. hatayı düzeltip clean solution sonra rebuild. gerçi hata da hata değil ya neyse.s

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

117 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt