Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vitiligo nedir? Tedavisi nasıldır?

Vitiligo, pigment kaybı nedeniyle deride beyaz lekelerin olduğu bir deri hastalığıdır. Genellikle 20 yaştan önce başlar.

Fototerapi: Bu tedavi renk hücrelerine karşı vücudun geliştirdiği saldırıyı zayıflatır ve yedekteki renk hücrelerini uyararak vitiligolu alanları kapatmalarını sağlar.

UVB Tedavisi: Bu yöntem en etkili yöntemlerdendir. Haftada 2-3 seans uygulanır ama bir sonuç alınması 10-20 seansı bulur.

Puva Tedavisi: Bu tedavide deriyi ışığa duyarlı kılan ilaçlar kullanılır ve deri UV ışığının altında bırakılır. El ve ayaklarda pek sonuç vermeyen bu yöntem genellikle 1 yıl sürmektedir. Deride çillenme ve güneş yanığına benzer reaksiyon gösterme gibi yan etkileri vardır.

Bunların dışında normal deriden sağlam renk hücresi nakli, sağlam derinin rengini açma gibi cerrahi tedavileri de vardır.
  • Paylaş
Vitiligo deride bulunan pigment hücrelerinin ölmesidir. Renk verme görevi olana pigment hücreleri öldüğünde derinin renginde açılma görülür. Aşağıda bir çok yöntem belirtilmiş. Ve çoğu da yeni yöntemler olduğu için çok ciddi vakalar olmadığı sürece doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. Ve :) biraz kulaktan duyma bir bilgi olarak üsküdarda bir eczane bu deri hastalığını iyileştiriyormuş. Bir şey daha belirtmek istiyorum; bende vitiligo 13 yaşında başladı. O dönem bir eczanede bir eczacı amca bana bir merhem vermişti. Dene bakalım sonucu görelim diye... Dükkanın arkasında küçük bir laboratuvarı olan eczacılardan ... Bembeyaz vitiligom o sene küçüldü ve kızardı. Sonra amcayı kaybettik ve bende vitiligolarımla mutlu omayı öğrendim :)))
  • Paylaş
Sağlık
Derinin belirli kısımlarında beyaz lekeler oluşması. Derinin normal pigmentini kaybederek beyaz alanlar oluşturması.
  • Erken dönemde güçlü kortizonlu kremler ile etkili olabiliyor fakat deri incelmesi gibi yan etkileri oluşmaktaymış. Doktor kontrollü olmalı yani.
  • Güneş kremleri ile korumayı artırabilirsiniz güneşe karşı.
  • Fototerapi diye bir tedavi var. Bunda ise deri rengi %50 oranında dönüşü olabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1595 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları