Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vitray sanatı nedir?

Orijinal olarak renkli camların aralarındaki derzlere kurşun dökülmesi suretiyle anlamlı ya da anlamsız ama çok renkli resimler haline getirilmesidir. Artık derzler için suni malzemeler, cam yerine de plastik kullanılarak fabrikasyon vitraylar da yapılmaktadır.Görsel SanatlarGörsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
  • Paylaş
Vitray sanatının en önemli özelliklerinden biri ışık değişimi ile beraber çizimin farklı özellikler kazanmasıdır.Vitray sanatında önceleri doğal ışık kullanılırken sonradan elektrik ışığı da kullanılmaya başlanmıştır.İlk başta Mısır'da başlayan bu sanat dalını daha sonraları Yunanlıların, Romalıların, Arapların da kullandığı görülmüştür.Hristiyanlıkta sadece dini yapılarda kullanılırken Türklerde dini yapıların dışında saray,kütüphane, ev gibi bir çok yapıda kullanılmıştır.
  • Paylaş
Eski zamanlarda şimdiki gibi teknoloji olmadığından pencere camları maşrapa usulü düz mermer üzerine dökülerek en fazla 20 x 20 cm. Yada biraz daha büyük yapılabiliyordu. Bu yüzden mimaride büyük pencerelerin geniş cam ihtiyacı için bir teknik olarak başladı. Daha sonra camın renklendirilmesi ile birlikte işin mimarideki şekli çok değişti. Yerine göre, mimariye göre, yapana göre çok çeşitli teknikleri çıktı. Belli başlı tekniklerden en çok bilineni kurşunlu vitraydır. Bu teknik kendi içinde ikiye ayrılır. Biri özel makinede çekilmiş kurşun profille yapılır. Diğeri ise yaprak kurşun tabir ettiğimiz 0. 5 mm inceliğinde yaprak kurşun sarma tekniği ile yapılır. (Tiffany Vitray) Her iki teknikte de çok nefis işler yapılır. Genelde eski kiliselerde, Sinagoglarda gördüğünüz Vitraylar ilk kurşun sistemde yapılmıştır. (bazı cam parçalara ayrıca boya ile de müdahale edilmiştir. İkinci teknik daha çok ev içi süs eşyalarında, Lambaderler de uygulanır. Osmanlı döneminde camilerde yapılanlar ise alçılı sistemdir. Bu uygulamada konturlar biraz daha kalın olmak zorundadır. Modern mimaride ise daha çok beton vitray görülür. İnce cam yerine kaba cam parçaları ile yapılır. Sonuçta vitray artık resim, heykel gibi görsel sanatlardandır. En iyi örneklerini de ressamlar çalışmıştır. Bu konuda dünyada vitrayları ile ünlü en bilinen ressam Marc Chagall dır. Türkiyede halen bu işi yapanlardan biri İzzettin Baki (Atölyesi Bakırköy de) , Oktay Maral hoca (marmara ünv. Ayrıca Vitray üzerine kitabı var)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2534 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları