Bilmek istediğin her şeye ulaş

Viyana şnitzeli (schnitzel) nasıl yapılır?

Yemek

Yaklaşık 4mm kalınlığında kesilmiş, gerçekten hafif dövülmüş ve hafif tuzlanmış dana but etine ihtiyaç vardır. Schnitzel zaten yontulmuş, ince dilimlenmiş anlamına gelir. Bunu Viyana'lı kasaplar çok güzel kesmeyi becerirler, but etini önce altta yarım santim bağlı kalacak şekilde keserler sonra o bağın but tarafından ters çevirir tekrar keserler. En az bir lahmacun boyutunda ince bir et parçası çıkartırlar. Evde yaptığınız için kişi başı en azından 200g et. Bir miktar taze galeta unu, 1-2 çırpılmış yumurta. Her yumurta için 1 tatlı kaşığı ince un. Orijinalinde domuz ve tere yağı karışımı, Müslüman mutfağı için eti kızartmaya yetecek kadar tereyağı ki burada yağı sadece tavayı yağlamak için kullanmayacağımızdan tavayı en az 1-2cm dolduracak bir miktardan söz ediyorum. Ne kadar az yağ kullanırsanız yağınız o kadar çok soğuyacak ve kızartmanız tarafından o kadar fazla emilecektir. Elinizi korkak alıştırmamalısınız ki bütün yağı mideye indirmek zorunda kalmayasınız. Bir miktar da kuşburnu marmeladı, yemeğin ekşisi için. Ben yeni bir şey denemem diyenler marmelat yerine limon da kullanabilirler ama marmelatla daha leziz olduğuna şahidim.

Yumurta ve un çırpılmalı, bir yandan da tavanızdaki yağı kızdırmaya başlayabilirsiniz. Yumurta un karışımına buladığınız etleri teker teker galeta ununa da bulamalısınız. Galeta unu bu işlem esnasında hiç ıslanmamalı, etin üstüne kat kat yapışmamalı. En ideali ince bir galeta unu tabakası oluşması.

Ardından etler tavaya atılır, işte o anda görürsünüz yağı yeteri kadar kullanıp kullanmadığınızı, etler tavaya girer girmez yağ etleri yüzdürmeli ve kızartmaya başlamalı, soğumamalıdır. Etlerin her iki tarafı da sarıdan kahverengiye dönmeye başlar başlamaz tavadan çıkartılıp kenarlarına konan bir tatlı kaşığı kuşburnu marmeladıyla afiyetle yenmelidir.

Afiyet olsun.
  • Paylaş