Bilmek istediğin her şeye ulaş

(VOB) Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nedir? Nasıl işlem yapılır? Hangi siteden bilgi edinebiliriz?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A. Ş ., Sermaye Piyasası Kurulu ’ nun 17/8/2001 tarihli ve 9/1101 sayılı Kararına dayanan, Devlet Bakanlığı ’ nın 3/9/2001 tarihli ve 2381 sayılı yazısı üzerine, 2499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 40. maddesine göre, 19/10/2001 tarih, 24558 Sayılı Resmi Gazete ’ de yayınlanan 2001/3025 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ülkemizdeki ilk özel borsa kuruluşudur.

İhracatçıların, üreticilerin ,ekonomik faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilerin risklerini bertaraf etmek için yararlanabileceği bir platform olmasına rağmen bu amacının dışında forex piyasaları gibi kullanılmaktadır.1'e 10 kaldıraç oranıyla işlem yapılabildiği için kısa sürede kazançlar da kayıplar da piyasa normallerinin çok üzerinde gerçekleşir.

VOB'da Ulusal 30 Endeks ,Dolar,Euro,Gram Altın TL en çok işlem yapılan kontratlardır.Ayrıca Pamuk kontratları da tanımlıdır.21 Aralıktan sonra 10 tane hisse senedine de kontrat tanımlanmıştır.Türkiye'de hala emekleme dönemindedir.Kontratlar ikişer aylık dönemler halinde işlem görür , vade sonunda kontrat kapanır ve 6 ay sonrasının yeni kontratı işleme açılır.Bir ürünün aynı anda 3 ayrı vadede kontratları işlem görür.

VOB'la ilgilivob.org.tr 'den ayrıntılı bilgi alnabilir.Tüm aracı kurumlarda , yatırım hesabına ek bir sözleşmeyle işlem yapılabilir.

  • Paylaş
Organize halindeki piyasalarda, sözleşme yaparak vadeli işlemler gerçekleştiriliyor. Buna istinaden, istekleriniz doğrultusunda 3 seçenekten herhangi bir tür ile vadeli işlem yapabilirsiniz. Borsada vadeli işlem yapmak için tecrübe şarttır.
Bir de size alakalı site adresi vereyim:borsanasiloynanir.org/borsa-egitimi/vad. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR