Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müzisyen olarak yaptığınız bestelerin insanlar tarafından duyulması için nasıl bir yol izlenmelidir?

Vokallik yapıyorsunuz ve besteleriniz var. Hedefiniz ne olurdu? Nasıl bir yol izlerdiniz?Düzenle
İlk önce yaptığınız müzikler ve ya besteler popüler kültüre hizmet etmesi gerekiyor. Yani insanların seveceği tarzda müzikler yapmak sizi şöhret basamaklarında ilerletir. Örnek vermek gerekirse ülkemizde yaptığım gözlemlere dayalı olarak enstrümantal müziğe pek ilgi duyulmuyor yani şarkılarda söze önem veren çoğunluk epey fazla. Siz ilk başta ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz besteleriniz büyük ihtimal duyulmaz. İlla ki ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz onunda yolu var ama zamanı da var. Topluma kendini gösterebildikten sonra istediğiniz tarzı yapabilirsiniz sizi dinlerler çünkü artık fanlarınız oluşmuştur.

Tabi bunun bir de şans faktörü var ki bu işin en zor kısmı. Sizin yaptığınız besteleri, hedef kitleniz olan dinleyiciler duymayabilir ya da doğru zamanda doğru yerde olmayabilirsiniz. Bu değişkenlerin hepsi sizin bestelerinizin duyulmasın önemli rol oynar.

Nasıl bir yol izlediğinize geldiğimiz vakit ilk başta bestelerin üzerinde epey çalışılmalı yani kafadan savma bir beste yapmanın bir manası yok. İkinci olarak yaptığınız besteleri bir şekilde profesyonel bir şekilde kayıt etmelisiniz. Bunun için stüdyolara gidebilir ve ya kendi home stüdyonuzu kurabilirsiniz. (Her zaman stüdyoyu kullanacaksanız home stüdyonuzu kurmak daha mantıklı) Üçüncü aşamada ise; baktınız yaptığınız beste yakın çevreniz tarafından epey beğeniliyor sizde tamam bu beste patlayacak gibi dediyseniz bestenin patent hakkını almanız benden bir tavsiyedir. Tamam patent hakkını da aldık ne yapacağız diyorsunuz. Yaptığınız kayıtları sosyal medyaya sürün, youtube koyun. Ayrıca müzik şirketlerine de kayıtlarınızı gönderebilirsiniz, eğer gerçekten şansınız yaver giderse sizin bütün masraflarınızı karşılayarak albüm çıkarmanızı sağlayabilirler. Örnek vermek gerekirse son zamanlarda çıkan Rock-A grubu böyle ünlü olmuşlardır. Tarkan'ın müzik şirketine, yine Tarkan'ın daha önce seslendirmiş olduğu "ölürüm sana" adlı şarkısını tekrar coverlamışlar ve göndermişler. Tarkan'da epey beğenmiş ve onlara albüm yapma fırsatı vermiş daha sonra grup Beyaz Show'a falan çıktı. Kısaca böyledir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

524 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları