Bilmek istediğin her şeye ulaş

Voodoo büyüsünün bilimsel açıklaması var mıdır? Bilim, bu tür olaylara nasıl yaklaşmaktadır?

Voodoo büyüsü ölümü Haiti kültüründendir. Büyü yapıldığını öğrenen kişinin kendisine büyü yapıldığına inanmasından hemen sonra, geçmişinde hiçbir fizyolojik neden yokken, zamansız bir şekilde ölüm gerçekleşir. Psikolojide psikolojik etmenlerin, psikosomatik (psikofizyolojik) hastalıkları tetikleyebildiği görülmüştür. Yaygın psikosomatik hastalıkların arasında ise ülser, asma, kronik baş ağrıları, hipertansiyon ve koroner kalp hastalıkları geliyor.

Çalışmayan bir buzlukta kilitli kalan adamın sürekli öleceğine odaklanmasıyla ölmesinin hikayesini hepimiz biliriz. Burada da aynı olay görülür. Bunların yanında dikkat çeken bir konu da kişilik tipiyle koroner hastalıklar arasındaki bağ. Histeri, nevrotizm ve somatik şikayetler koroner hastalıkların ilk belirtileriyle büyük uyum gösteriyor. Ancak yine de kişilik özelliklerinin birinin yaşam süresini kısaltıp kısaltamayacağına dair net ve kesin bir bulgu yok.

Sonuç olarak sosyo-kültürel etmenlerin de ölüm zamanıyla ilişkilendirilebileceğine dair bulgular bulunuyor. Duygusal bir bağla inanç duyulan, örneğin kutsal olduğuna inanılan günler içerisinde ölüm oranları artabiliyor. Bu da bizlere Voodoo ölümünün psikolojik ve sosyal etmenlerden nasıl da etkilenebileceğini gösteriyor. Saydığımız tüm bu faktörler zihnin sağlık ve ölüm zamanı üzerine etkilerini gözler önüne seriyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

397 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları