Bilmek istediğin her şeye ulaş

VPN (Virtual Private Network) nedir?

Virtual Private Network: Sana özel ağ.Düzenle
Türkçe'ye "Sanal Özel Ağ" şeklinde çevrilir. VPN'ler ağlara uzaktan ve güvenli bir şekilde erişimi sağlar. Bu güvenlik VPN'nin komşu ağlar arasında gizli ve özel bir bilgi akışını sağlamaya yönelik kurulmasıyla oluşur. Data internet üstünden gitse, ağ dinlense bile tünelleme ve kullanılan güvenlik yazılımları sayesinde saldıran kişinin eline geçenler bir anlam ifade etmez. Yani VPN, internet üzerinden güvenli ve şifreli veri iletişimini sağlamak için düşünülmüştür. Ayrıca VPN bu amaçta düşük maliyetler ve kolay kullanım sunmaktadır.
Ağ (Bilgisayar)
  • Paylaş
VPN dahil olan uç noktalar arasında fiziksel bağlantı içerisinde, belirli protokoller yardımıyla sanal bir tünel oluşturmadır. Veriler network içerisinde enkripte edilerek sadece VPN bağlantısını kullanan uçl arın bildiği bir anahtar ile şifrelenir. Uçlar bu sayede kendilerinin veri iletiminde yetkili olduklarını da onaylamış olurlar.
VPN bağlantısı kullanan kişilere veri güvenliği, veri bütünlüğü gibi avantajlar sağlarlar. Yeni geliştirilen yöntemler ile kullanan şirketlerin kaynaklarına dışarıdan güvenli erişim imkanı sağlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

818 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt