Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücudumuzda bakterilerin yüzde kaçı yararlıdır?

Bakteri dendiğinde birçoğumuz bundan tiksiniyor olabilirsiniz. Haklısınız çünkü üniversitede ilk yaptığımız mikrobiyoloji labaratuvarından hatırladığım elimizden ve öksürdüğümüzden örnek alarak oluşturduğumuz petri kabında yetişen bakteri ve diğer canlıları gördüğümde bende aynı şeyleri düşünmüştüm.

Peki bu milyonlarcaya canlıyı yok etmeye uğraşırken aslında onların bir çoğunun bize faydası olduğunu biliyor musunuz?

Özellikle vücudumuzda bulunanlar..

İnsan vücudu için oldukça gerekli olan vitaminlerden biri K vitaminidir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev alır ve ekskliği insanı ölüme kadar götürebilir. Vücut K vitaminini bizim besinlerden aldığımız şekilde kullanamaz, kullanması mümkün değildir. Sindirim sisteminde bulunan bazı bakteriler K vitaminini rafine eder ve kullanılabilecek hale getirirler. Daha sonra kalın bağırsaklar bu vitamini emer ve kana karışımı sağlanmış olur.

Ayrıca probiyotikler de vücutta bulunan yararlı bakterilerdendir. Yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca;

  • besin allerjilerini ve egzamayı engeller,
  • iltihabi hastalıkların (kronik enflamatuvar) oluşumunu engeller,
  • kanseri önler
  • depresyonu hafifletir
  • yaşlanmayı yavaşlatır
  • kabızlığı önler
  • Otizm bulgularını hafifletir.
  • Paylaş
Probiyotikler kendimizi iyi hissetmemizi sağlar..

Bağırsak floramızdaki bakteriler bizi hastalıklara karşı korumak için oldukça yeterlidirler. Fakat biz bu bakterileri yok edici şeyler yapıyorsak, mesela alkol, sigara, sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklarımız var ise bizi koruyamayabilirler.

Antibiyotik alımına dikkat ..

Antibiyotikler vücudumuzdaki zararlı bakterileri öldürmezler sadece yararlı olanları da öldürürler.

Sağlıklı Beslenme

Faydalı bakteriler, sağlıklı beslenmede de oldukça önem taşıyan meyveler, sebzeler ve bunların lifleri ile kuvvet bulurlar ve çoğalırlar. Bu gıdaların yoğun olduğu bir beslenme düzeni ve hayvansal ve işlenmiş gıdaların yeteri kadar tüketilmesi vücudumuzdaki faydalı bakteri dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

916 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt