Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücudun her bölgesinin sıcaklığı aynı mıdır?

Hayır, aynı değildir. Vücudun sıcaklık mekanizması klimaya benzer bir mekanizmadır. Bütün klimalarda olduğu gibi deride de, önce dış sıcaklığın hissedilmesi, sonra otomatik çalışan termostatların prensibine benzer şekilde ısı üretilmesi, vücut içi ısısı aşırı yükselmişse, soğutulma işlemine geçilmesi gerekir. Bu iş için deriye; sıcak ve soğuk alıcıları yanında, çeşitli ağrı ve acıların da algılanması için, 4 milyon serbest sinir ucu yerleştirilmiştir. İnsan derisinin her santimetresinde ortalama 150 adet serbest sinir ucu mevcuttur. Bu serbest sinir uçlarının az bir kısmı, sıcaklık ve soğuk hissini; büyük bir kısmı da, ağrı duyusunu algılamak üzere bulunur.

Derinin maruz kaldığı sıcaklıkların hissedilmesinde, belli eşik sınırlar vardır. Bu sınırlar aşıldığında "oradan uzaklaşılması gerektiğine dair" uyarı anlamında bir ağrı belirir. İnsanın normal deri sıcaklığı, 31–36 °C arasındadır; herhangi bir rahatsızlığın hissedilmediği bu sıcaklığa nötr sıcaklık denir. Sıcak alıcılarının hissetme sınırları 36–45 °C arasındadır, 45 °C'nin üzerinde yanmaya bağlı ağrı hissi oluşur. Soğuk alıcılarının normal hissetme sahası 31–17 °C arasındadır; 17 °C'nin altında soğuk acısı hissedilmeye başlanır. 45 °C'nin üzerinde, soğuk reseptörlerinin de sıcaklık hissi olarak uyartı vermesi, paradoks gibi görülebilecek bir durumdur.

Soğuk ve sıcak alıcıları insan vücudunun farklı yerlerine yerleştirilmiştir ve mevcut ısıya göre olması gereken sıcaklıkların korunması için değişken değerlere sahiptirler.
Anatomi

Pratik olarak normal vücut ısısı 37°C'dir. Vücudun çeşitli bölümleri farklı sıcaklıkta olup bölümler arasındaki sıcaklık farklarının büyüklüğü ortam ısısına göre değişir. Kollar,bacaklar,eller ve ayaklar genellikle vücudun diğer bölümlerine göre daha soğuktur. Makattan alınan ısı ağızdan alınan ısıdan 0,6°C kadar daha yüksektir. Makattan alınan ısı vücudun iç bölgesinin sıcaklığını en iyi biçimde temsil eder ve ortamın sıcaklığından en az derecede etkilenir. Erkeklerde scrotum sıcaklığı duyarlı bir şekilde 32°C'de tutulur. Kadınlarda yumurtlama zamanı vücut ısısında artış meydana gelir. İnsanlarda en düşük sıcaklık sabah 6’da en yüksek sıcaklık ise akşam üstü görülür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3500 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt