Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücudun vitamin ve mineral emilimi nasıl arttırılır?

vitamin takviyesi alıyorum ama vücudumun hepsini alabildiğine inanmıyorum. bunun cevabını bu tarz takviye kullanan herkes bilmeli benceDüzenle
Neden inanmıyorsunuz peki? Yani sizin böyle bir kanıya varmanızı sağlayan neden nedir?
Sorunuza gelirsek, işin kolayı var; bir hastaneye gidersiniz ve vücudumdaki ADEK B1-5-6-12 , C ve BC vitaminlerini ardından da Çinko Magnezyum kalsiyum demir fosfor vb mineral miktarına bakılması için kan tahlili yaptırmak istediğinizi söyleyin ve sigortalı olsanız bile belirli bir ücret karşılığı bu tahlilleri alabilirsiniz. Unutmayın bu her şehirde ve her hastanede yapılmamakta.
Vitamin ve mineral takviyesi alırken çok dikkat edilmeli, basit bir örnekle saçlarınız döküldüğü için A vitamini alırsınız ancak aşırı A vitamini zehirlenmesinden bütün saçlarınız döküle bilir.
Kalsiyum fazlalığından böbrek taşı vb birçok örnek verile bilir.
Bunlarla ise sık karşılaşılır neden derseniz gün içinde yediğiniz et vb ürünlerde ve içtiğiniz maden suyu gibi sıvılarla bu mineral ve vitaminleri zaten alabiliyoruz.
Örn bir insanın günlük A vitamini ihtiyacı ortalama 400mcg dır ancak 100 gram tavuk ciğerinde bu değerin nerdenyse 10 katı A vitamini vardır.
Ancak tükettiğiniz besin takviyeleri balık yağı vb ürünlerse her 3 ayda bir 1 ay ara verseniz yeterlidir

Vitamin ve mineral emilimi ise kendileriyle doğrudan yada dolaylı alakalıdır, örn sadece kalsiyum alırsanız bu bünyeniz için zararlı olur ve yan etkilerini hemen görürsünüz ancak fosforla beraber alınırsa işte o zaman işe yarar ve zararlarından etkilenmezsiniz.
Çoğu vitamin ve mineralin de bu şekilde emilimi arttırılabilir ancak genel bir şey isterseniz aklıma spor ve enerji tüketmekten dahası gelmiyor.
  • Paylaş