Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücut geliştirme sürecinde kullanılan protein tozları, aminoasit hapları ve yağ yakıcı haplar sağlığa zararlı mıdır?

Maddelerin yararını zararını ayırt edebilecek kadar tıbbi bilgiye sahip değilim ama spor yapmaktaki ve çeşitli kimyasal maddeleri kullanmaktaki amaç gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.
Bu maddelerin kullanım amacının hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak olduğunu tahmin ediyorum.

Öncelikle sporu sonuç odaklı yaptığınızda sporun size sağlayacağı birçok artıyı kaçırırsınız. Sürecin farkında olmak spor esnasında ruhsal açıdan da beslenmenizi sağlar.

Tabi ki sonuçlar da önemli. Zayıflamak, kas yapmak, zinde kalmak... Amaç ne olursa olsun bunlara çok kolay ulaşılmayacağını kabul etmek gerekir. Hedefleri küçültüp zamana yaymak bu uzun sürede spor yapma motivasyonunuzun korunmasını sağlayabilir.
Sanırım soruda bahsi geçen maddeler kas gelişimini artırmak ve hızlandırmak için kullanılıyor. Kas gelişimi ile amaçlananın ne olduğu da önem kazanır bu durumda. "Ne kadar çok kas o kadar iyi" düşüncesi ne kadar doğrudur. Bu düşünce bana anoreksiyada görülen "Ne kadar zayıf o kadar iyi." düşüncesini hatırlatıyor. Daha çok kasa sahip olduğunuzda hayatınızda neyi farklı yapacaksınız? Şu anda yapamadığınız nelere olanak sağlayacak daha fazla kas? Dış görünüm mü? Güvenlik mi? Amaç bunlar olsa da gerçekten ne kadar aceleniz var? Daha risksiz yollardan ulaşılamaz mı bu sonuçlara?
 • Paylaş
2

Voyagerdoc, Risksiz yollardan ulaşılan sonuçlar yapay yollara göre istenilen ölçüde olmasa bile sağlıklı olması her şeyin üstündedir.2 sene de yapacağın kası 6 ay da yapınca kozmetik açıdan güzel bir sonuç elde edebilir ve bu senin psikolojini olumlu etkileyebilir buna bir şey diyemem ama işin aslına bakacak olursak kısa sürede elde edilen bu sonuç kesinlikle doğal değildir.Vücuda giren her eksojen madde ölene kadar bir miktarı kalır,tamamen hiç bir zaman atılmaz (ör: ilaçlar).Ne kullanırsan kullan bu iyi bir durum değildir.
Amaca yönelik olan konuşmanız ve olayları saptırmayan bakış açınızdan dolayı sizi kutluyorum.

Ismail Barış Salman, Teşekkür ederim =)

Evet toz/hap kullananlar kullanmayanların 2-3 sene de yaptığı işi 6 ay gibi kısa bir sürede yapar. Gel gelelim bu alınan KİMYEVİ maddeler peynir altı süz tozu diye süslü cümlelerle sanki zararsızmış edası verilmeye çalışılıp çok başarılı bir pazarlama tekniği yakalamış ve kapitalist sistemin gereği gibi burada da cebinizden paranızı rızanızla almaktadır.

Böyle durumlarda çok basit bir şeyi düşünmek gerekir, o aldığınız ürünlerin RAF ÖMRÜ nedir? En az 6 ay diye biliyorum bazısı 1 yıl belki de, peki siz hiç gördünüz mü doğal bir ET/SÜT ürününün 6 ay bozulmadan durduğunu? Firmalar hem yapay bileşikler oluşturuyorlar, hem de bu oluşturdukları maddeyi korumak için de dünya kadar kimyasal içerik katıyorlar ve sen de bunu alıyorsun, soruyorum sana hala zararsız mı diyorsun?

Kusura bakma da kimse kar/menfaat amacı güttüğü bir iş'de bunun içinde zararlı madde-kanser yapıcı kimyasallar vs var demez, tabi ki peynir altı suyu der ve sen de inanırsın... ;)
 • Paylaş
8

Şaman, Bileşik zaten doğal değil de yapaysa neden onları koruma amaçlı daha dünya kadar kimyasal katıyorlar. Tam anlayamadım, doğal değilse zaten kimyasal olmak zorunda, raf ömürleri de zaten doğal olanlara göre uzun olacaktır. İçerikler konusunda da biraz bilgi verebilir misiniz lütfen.

Voyagerdoc, "Bileşik zaten doğal değil de yapaysa neden onları koruma amaçlı daha dünya kadar kimyasal katıyorlar",gerçekten siz onca şeyin içinden buraya mı takıldınız? Şaşırdım. Koruma amaçlı maddeler katmasalar sorun kalmayacak mıydı yani,yutacak mıydınız o kimyasalları gene?

Neyse size şöyle bir örnek vereyim o halde; Şuan da yediğimiz sebze ve meyvelerin genetiğiyle oynanmış olduğunun farkındayız,peki bunlara neden hala koruma amaçlı zirai ilaç sıkılıyor? Genetiği değiştirilmiş bunların o zaman bunlara bişey olmaz ilaç sıkmayalım diye bir mantık güdülüyor mu ? hayır,he tamam bunu ilerde başaracaklar belki ilaç sıkılmayacak da.Peki bu daha iyi bişey mi sizce yoksa daha kötü mü. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Şaman, "Neyse size şöyle bir örnek vereyim o halde; Şuan da yediğimiz sebze ve meyvelerin genetiğiyle oynanmış olduğunun farkındayız,peki bunlara neden hala koruma amaçlı zirai ilaç sıkılıyor? Genetiği değiştirilmiş bunların o zaman bunlara bişey olmaz ilaç sıkmayalım diye bir mantık güdülüyor mu ? hayır,he tamam bunu ilerde başaracaklar belki ilaç sıkılmayacak da.Peki bu daha iyi bişey mi sizce yoksa daha kötü mü. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır."

Genetik modifikasyon sizin de bildiğiniz gibi kimyasal değil biyolojik bir müdahale. Bahsettiğiniz kimyasallar da haşerelerden koruma amaçlı katılıyor. Sonuçta genetiği modifike edilmiş olsa da biyolojik bir ürün oluyor üretilen ve raf ömrü de ayları bulmuyor. Tamam bu biyolojik ürüne raf ömrünü uzatma amaçlı kimyasallar da katılıyor olabilir. Ben sorumu sanırım iyi açıklayamamışım. Bu vücut geliştirme bileşiklerinin zaten kimyasal olduğunu yazmışsınız, kaldı ki bu kimyasal bileşiklerin içerikleri de beni ilgilendirirdi. Siz bir uzman olarak beni bu konuda aydınlatabilirsiniz sanırım. Bir de bu kimyasal bileşikler yazdığınıza göre muhtemelen çabuk bozuluyorlar ki raf ömürlerini uzatmak amaçlı içlerine koruyucu kimyasallar da katılıyor. Bu kimyasallar ve toksik etkileri de ilgimi çekiyor. Lütfen, sorumu iyi açıklayabilmişsem beni aydınlatabilir misiniz? Yanlış anlamayın, biliyorsunuz ki yazmışsınız, hazır bir uzman bulmuşken kendimi bilgilendirmek istiyorum.

Voyagerdoc, Bakın ben ne anlatmaya çalışıyorum siz ne anlıyorsunuz. Bu konu hakkında son mesajımı yazıyorum çünkü amacım münakaşa değil bilgi paylaşımı. Siz sanırım kullanıyorsunuz ya da kullanmayı düşünüyorsunuz,bu yüzden sanırım irdeliyorsunuz ama bu sorularınız cevabını ben değil ürünü satın aldığınız firmaların şubelerinden öğrenebilirsiniz(fakat bu bilgiler menfaat doğrultusunda ve ticari amaçlı olacaktır buna emin olun).Neyse,bahsi geçen toz/hapların içeriğinde tek tek şu molekül vardır diyemem, firma haricinde bu net bilgiyi kimse veremez.Zaten amacımda bu değil,parmak bastığım nokta DOĞAL olmadığıdır.

GDO hakkında Biyolojik bir müdahale diyorsunuz evet haklısınız,ama sonuç: kanser,kronik hastalıklar,obezite vs diye gider. Diğeri de(hap/toz/tıbbi ilaç) kimyasal değişimdir, sonuç: organlarda birikim,yararı kadar zarar,doku hasarları vs diye gider.Galiba ben anlatamamıştım ne demek istediğimi ama şimdi anladığınızı düşünüyorum.Biyolojik,kimyasal,ekolojik ne tür terminoloji kullanırsanız kullanın ortak nokta YAPAY MÜDAHALE'dir. Ve bu da insan fizyolojisiyle 1/1 uyuşmaz.Bu da sorunları doğurur,ha belki bazı kullanıcıların başına geldiği gibi akut olarak karaciğer yetmezliği,böbrek yetmezliği yaşamayabilir kimi kullanıcılar,fakat bu gerçeği değiştirmez ve uzun vade de mutlaka sıkıntısını görecektir...Tıbbi olarak kullanılan ilaçların bir ton yan etkisi olduğunu hepimiz prospektüslerden biliyoruz.Dolayısıyla adı ister peynir altı suyu,ister kanser ilacı,ister aminoasit olsun doğru 1 tanedir ve onları da yukarıda elimden geldiğince açıkladım.Ne çıkardığınıza kalmış...

Şaman, Bunları yazarken nesnel bir dayanağınız olmaması gerçekten şaşırtıcı. Sizden, bir doktor olarak kulaktan dolma değil, halkın genel kanaati de değil nesnel cevaplar beklerdim. Bu konuda benim kadar bile bilgili olmamanız ve yine de bilmediğiniz bu konuda yazmanız doktorlardan şüphe etmeme yol açtı desem yalan olur zaten hep şüphe ederdim. Biliyorum şimdi çok sinirleneceksiniz ama benim de mühendislik konularında bilmediklerim var ve o konuları okuyor fakat üstüne yazmıyorum. Bu sitenin kalitesini oluşturan da zaten bilenlerin bildiklerini yazmaları ve bilmeyenlerin de okumaları. Bir çok kullanıcı da araştırıp yazıyor, sizden de en azından araştırıp doğruları yazmanızı beklerdim.

Şaman, Sövmeden önce lütfen engin bilgilerinizi kaynaklandırın. Bunun inanın başka çaresi yok, ya nesnel olarak bu iddialarınızı belgelendireceksiniz ya da bu konuyu sadece takip edeceksiniz.

Voyagerdoc, Cevap vermeyeceğimi söylemiştim ama taa ki "Sövmeden önce" lafını görene kadar.Beyfendi siz neyden bahsediyorsunuz ne sövmesi? Ne yazdığınızın farkında olaraktan ekran başına geçin. Baanaz ve önyargılı fikirlerle bir yere gelemeyiz.Neden sinirleneyim,ne benim doktorluğum ne de sizin mühendisliğiniz burada tartışılacak bir konu ne de birinin onay vermesi ve tasdiklemesi gereken bir durum.
Gelelim sancınıza; nesnel? Google'a risk of amino acids supplements yazın istemediğiniz kadar Nesnel makale bulacaksınız.Salt yorum yazmak adına burada münakaşaya giriyorsunuz fakat yazdıklarımı sakin bir şekilde okursanız amacımın ne olduğunu anlayacaksınız,sizinle tartışmak değil.Objektifliğe sahip olmadan nesnellikten bahsediyorsunuz şuan da.
Çok basit bir örnek: Başınız ağrıdığında elbet ağrı kesici kullanmışsınızdır,gidin prospektusu açın ve yan etkilerini okuyun.En basitinden göreceğiniz yan etki alerjidir.Neden? Çünkü bunlar kimyasal ve yapay maddelerdir.Normal fizyolojiyle 1/1 uyuşmaz.Ama kullanırken göze alırız bu riskleri.Aynı durum aminoasit tozları içinde geçerli ve siz hala benim desteksiz konuştuğumu düşünüyorsanız ben daha size nasıl örnekler verebilirim ki.Bir çok inploid kullanıcısı ne demek istediğimi ve ne amaçla konuştuğumu anlamıştır.(Bana burada bu suplementlerin savunuculuğunu yaparken hiç bir kaynak ya da belge göstermemeniz sadece parantez içine girecek bir mevzuydu)
Vel-hasıl: 2 tane doğru yoktur.

Bert, Hocam Saman Bayyurt fan club a hosgeldiniz :) bu arada elinize akliniza saglik guzel yazi olmus.

Kullanmadan kas olmuyor maalesef. Çünkü proteini beslenme yoluyla almaya kalkarsan kalori almış oluyorsun çok fazla. Yarar/zarar dengesinde kendin karar ver
 • Paylaş
Bildiğim kadarıyla aşırı kullanımı sonucu ilerde damar tıkanıklığına ve kalp hastalıklarına neden olabiliyormuş. Ayrıca bırakılıncaa tekrar eski hale dönülebiliyor .
 • Paylaş
Bahsedilen materyaller doğal yoldan da vücuda alınabiliyor yediğimiz, içtiğimiz besinlerle birlikte. Fakat kullanımında ben bir zarar görmüyorum " doz aşımı " haricinde. Gerektiği kadar gerektiği zaman kullanımı bir zarar vermez diye düşünüyorum.
 • Paylaş

bunların tükçesini izlemiştim tavsiye ederim bunları izlemeden asla kullanmyayın
 • Paylaş
Doğal beslenmek şarttır.Protein tozundan alacağın proteini yumurtadan al arkadaşım :) Vücut geliştirmek için bu tozları kullanmayan nadir insan var zaten.İlk başta bundan destek alıp daha sonra bırakmak ve bunlara dayalı olmamak en mantıklısı.
 • Paylaş
4

Burhan Çetinkaya, O proteini alabilmek için günde 12 yumurta, 400 gram tavuk göğsü yemelisin diyorlar, bende insanım :)

Gonca Köse, Bence sende öyle bir potansiyel var :D

Burhan Çetinkaya, İltifat mı bu :D

Gonca Köse, Ne anlarsan bonnie :D

Çok eskiden gittiğim bir spor salonundaki vücut geliştiren hocanın yediği öğlen yemeği tepsisini gördüm. Bakın "tepsisi" diyorum. Tam bir tepsi yemek yedi adam! Normal bir insan yiyemez zaten onu. Ben bir hafta boyunca 3 öğünde yediklerimi toplasan anca o kadar yemek yiyordum. :S Ama dediğin ilaçların hepsinde toksin maddeler var. İnsanlar sporu vücuttan toksinleri atmak mantığıyla yapar almak değil. O yüzden deneme bence.
 • Paylaş
1

Şaman, Hangi toksik maddeler var hocam?

Kullanmasını bildikten sonra hiçbir zararı yoktur.
 • Paylaş
Belirli miktarlarda ve kullanım şartlarına göre kullanıldığında zararı yoktur. ama kişinin bünyesine görede değişiklik gösterebilir. çok gerek yok ise kullanılmamalıdır..
 • Paylaş
Spor yapıyorsun kimyasal kullanıyorsun ikisi bir arada gitmez..
 • Paylaş
Protein tozunda aşırıya kaçmadan kullanırsan sıkıntı olmaz. peynir yaparken çıkan suyu kullanarak protein elde ediliyor. Doğala yakın sayılır :) Ama mesela aminoasit hapı bir arkadaşın karaciğerini fena etkilemişti. Hemen bırakınca normale döndü ama uzun süreli kullanımda olumsuz zararları olabilir.. Kullanmadan önce dikkatli araştırmak ve herbirinin ne olduğunu iyi anlamak en iyisi..
 • Paylaş
Doğal besklenmek en iyisi falan filan da,sporu yapanlara pek de değil.Aynı anda başlıyosunuz adam olmuş Hulk sen hala 7,5 luk dambıl larla çocuk gibi debelen ayna karşısında.bence yerinde ve yeteri kadar kullanıldığında bence gerekli çünkü bi noktadan sonra cidden gerekiyo ayrıca çoğu da saglık bakanlıgı onaylı,ne yani devlete de mi güvenmeyelim ??
 • Paylaş
2

Voyagerdoc, Ne yani sağlık bakanlığı onaylı diye zararsız mı demek oluyor bu? Yasal ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olmadan satılamaz zaten,ilaçların etkisi yan etkisinden fazla olduğu için kullanırız.Yani %70 yararlıdır %30 zararlı ama biz bu %30 riski göze alır ve kullanırız. Dediğiniz gibi bir mantık yok yani. Tarım ilaçları da tarım bakanlığı onaylı ona bakarsak ama zararını saymama lüzum yok sanırım.(Tamamen ticari mesele bunlar)

Provolon, eger bitkilerle insan saglıgını aynı kefeye koyabiliosan bol şans şimdiden ayrıca isteyen kullanmalı yani artık belli bi seviyeyi gecmiş ileri ki zamankarda kullanılmalı bence

O tozlar olmadan baklava sadece baklavacıda olur. Zararlarından bahsedenler lütfen bu engin bilgilerini en azından Wikipedia bazında belgelesinler. Öyle kulaktan dolma "kötüdürler" kesmiyor.
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Spor hocamla tanıştırayım seni o sana anlatsın o zaman! Ayrıca toz olmadan nasıl baklava olacağını kendi gözünle de görmüş olursun

Protein tozu almadan vücut geliştirmede vücudun ihtiyacı olan proteini elde etmeniz pek mümkün değil. günde 3-5 tavuk 10 yumurta vs vs filan yemek gerek. bu işin matematiği var adamlar oturup uğraşmış. protein tozları kimyasal değildir ve vücuda zararlı değildir. ek besin takviyesi olarak kullanılırlar. ben 2 aydır kullanıyorum bir zararını görmedim. düzenli beslenme ve spor yaparsanız faydasını görürsünüz.
 • Paylaş
2

Bert, 75-80 kilo olan birinin vücut geliştirirken ihtiyacı olan protein 150-160 gr arasındadır. aşağıdaki tabloya bakarsanız,takviyesiz bu orana çıkmanın ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız.

100 gr yağsız dana eti 30 gr protein
100 gr tavukda 30 gr protein bulunur
1 yumurta 7 gr protein
1 bardak süt 6 gr protein
100 gr fındık 30 gr protein
100 gr peynir 30 gr protein
100 gr sardalya 24 gr protein
100 gr kuru fasulye 6 gr protein

Bert, * 150-160 gr günlük protein ihtiyacıdır. yazmayı unutmuşum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

17135 Görüntülenme18 Takipçi15 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Protein tozları sağlığa zararlı mıdır?

 • Vücut geliştirirken dışarıdan alınan takviyelerin zararları var mıdır?

 • Vücut geliştirirken kullanılan hapların zararları nelerdir?

 • Vücut geliştirme haplarının zararları var mıdır?

 • Yağ yakıcı hapların zararı var mıdır?