Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücut iyileşebilme durumunu nereden bilir?

Dikkat: Yazacaklarım kafadan uydurmadır.
Vücudun iyileşebilme durumunu bildiğini sanmıyorum. Sanıyorum ki vücut her halükarda iyileşebilmek için kendini zorlayacaktır, neticede bu gerçekten iyileşebilir bir durumsa vücudun iyileşebilmek için harcadığı enerji boşa gitmeyecektir, aksi takdirde harcadığı enerji daha çabuk ölmesine sebep olacaktır.

Örneğin bir kesik durumunda, bu kanama trombositler aracılığıyla durdurulamayacak kadar büyük bir kesikse, trombosit salgısı için harcanan enerji boşa gitmektedir. Lakin vücut bunun iyileşemez bir kesik olduğunu bilseydi, trombosit üretmek yerine sakinleştirici bir hormon salgılayarak kan akışını yavaşlatmayı ve kesik kısmı kalp hizamızın aşağısında tuttuğumuz sürece daha çok acı vermesini sağlamayı seçerdi mesela.
  • Paylaş
Vücutta her sistemin kendi çapında kimya ve biyofizik kurallarına dayanan bir dengesi var, bunlar moleküler düzeyde genlerle kontrol ediliyor, 3.5 - 4 milyar yıldır evrimsel olarak işlemeyen sistemler siliniyor ve işleyen başarılı sistemlere sahip canlılarsa hayatta kalıyorlar.

sistem denge halindeyken sıkıntı yok, ama organizma stress altındayken çeşitli mediyatörlerin salgılanması değişiyor. Örnek vermek gerekirse elinizi bir yere çarptığınızda fiziksel hasara bağlı o bölgedeki hücreler parçalanırlar. Hücre içinde durduğu zaman çevresiyle etkileşmeyen bazı maddeler hücreler arası alanda etkileşime açık hale gelirler ve vücudun savunma sistemleri bu maddeleri tanır ve tepki verirler, bu tanıma işlemi ise tamamen reseptör-ligand ilişkisi kanunları içerisindedir yani kimya...

iyileşmenin temellerini fizyoloji kitaplarında bulabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

60 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları