Bilmek istediğin her şeye ulaş
Web 2.0 Tim O'Reilly tarafından kullanılmaya başlanan bir sözcüktür.Ona göre tanımı şöyledir:

"Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak."

Peki nedir Web 2.0 ?

Web 2.0; hepimizin bildiği örnekler arasında olan Facebook,Youtube,Flickr gibi daha çok sosyal amaçlı sitelerde kullanıcıların diğer kullanıcılar amaçlı ziyaret ettikleri siteler,aslında bir akımdır.

Web hizmetini daha iyi noktalara taşımak amacıyla kullanıcıların siteye katılımının artmasını hedefler.Bunun yanında kullanıcılarla bir akım olarak; iş birliği yapmayı hedefler.

  • Paylaş
Aslında "ne değildir" diye yanıtlamak daha doğru olur. Ne değildir?
  • Parlak, oval butonlar değildir.
  • Cırtlak kırmızı, pembe, mor renkli tasarımlar değildir.
  • Yeni bir teknoloji değildir.
  • Gördüğün yere "yorum ekle" butonu koymak değildir.
Aksine Web 2. 0 eski teknolojilerin standartlara uygun şekilde, kullanıcıların sadece okuyucu değil, birebir içerik üretici olduğu bir İnternet ekosistemidir. Daha kullanılabilir, erişilebilir siteler demektir. Kullanıcıyı trafik olarak tanımlamak yerine ziyaretçi ya da müşteri olarak benimsemektir.

Gerçek anlamda kullanım mazisi 10 -15 yıl olan İnternet kontrolsüz büyümüş ve içinde bir sürü yanlışlar ve önyargılar birikmiştir. Artık İnternet içerik edinildiği kadar içerik üretilen bir yerdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

589 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları