Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web 2.0'dan sonra görülmesi gereken web siteler nelerdir?

Web 2.0 terimi ortaya atıldığından bu yana 10 yıl gibi bir süre geçti. Bu on yıllık süre içerisinde bloglar, sosyal ağlar ve diğer Web 2.0 platformları insanların artık katılımcı olduğu bir internet dünyası yarattı. Yıllar boyunca durmaksızın içerik üretildi. Şimdi ise o kadar çok içerik ve bilgi var ki, bu içeriklerin anlamlandırılmasına büyük ihtiyaç duyuluyor.

Web 2.0'ı ufak ufak da olsa geride bırakmaya başladığımız son yıllarda, bu anlamlandırma ihtiyacını karşılayacak, insanları bilgi kirliliğinden kurtaracak ve onlara sadece ilgilendiği içerikleri sunacak birçok web sitesi yapılıyor. Bu web sitelerinin oluşturulmasında kullanılan silahlar ise, kullanıcı deneyimleri ve kullanıcı davranış bilgileri... Örnekle özetlemek gerekirse, Web 2.0'dan sonra göreceğimiz site modelini genel bir şekilde şöyle açıklamaya çalışayım:

Bir sporcu oluğunuzu varsayarak, bir alışveriş sitesine girdiğinizde, sitede karşılaşacağınız ilk ürünler spor ile ilgili ürünler olacak. Her kullanıcı için farklı açılış sayfaları bulunacak ve bu sayfalar sürekli olarak güncellenecek. Web siteleri, hakkınızda topladıkları bilgiler doğrultusunda sizler için özel sayfalar hazırlayacaklar. Bunun neticesinde kullanıcıya hep onun dünyasından olanlar dayatılacak ve rahatsızlık duydukları içeriklerle çok sık karşılaşmayacaklar. Bu da web üzerinde geçirdikleri zamanı daha keyifli kılacak. Pazarlamacı ve internet devlerinin düşündüğü, gelecekte olması planlanan ve beklenen Web 3.0 böyle bir şey...

Ben, insanlara sadece kendisinden olanların dayatılmasını doğru bulmadığım için bunu desteklemiyorum ve Web 3.0 ile beraber internet dünyasının biraz karışacağını düşünüyorum. Bakalım neler olacak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

197 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt