Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web dizileri için fikriniz nedir?

BBG tarzinda olanlar gibiDüzenle
Web dizileri Türkiye'de üç beş kuruşluk dizi, zaten kısa 5-10 dk, cast sokaktan toplama vs vs...

Aslında yurdumuzda çok yersiz olmayan bu yargı, emsallerine göz attığımız zaman geleceğin dizi izleme kanalı olarak internetin yakın gelecekte Türkiye'de de başlayacağını işaret ediyor. Günümüzde ise deneme yanılma diyebilirim. Gördüğüm kadarıyla Amerika'da ve gördüğüm kadarıyla Arap ülkelerinde bu sektör oldukça önde. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri'nde hareket halindeki insanların yarısından fazlası ellerinde ki cep telefonlarından ya da tabletlerinden web dizilerin takip ediyorlar. Dikkat ettiniz mi hareket halindeki insanlar dedim. Yürüyen, araç kullanan, spor yapan vs insanlar. Bence oradaki yapımlar gerektiği gibi yapılıyor kesinlikle. Ülkemizde bir web dizi hazırlığı yaptığımızı varsayalım. İki seçenek var. Birincisi bütçe ne çıkarsa çıksın yapımcı bir şekilde karşılık beklemeksizin harcar, işi ekrana sunar ama para kaybeder. İkinci seçenek ise bütçesiz oyuncu, bütçesiz mekan, belki doğaçlama hikayeler, vs gibi bir yolla çok makul rakamlara mal eder, bugün şartlarına göre üç beş kuruş kazanır ama bu gelirin maliyeti karşılayacağı görüşünde değilim.

Türkiye'de web dizilerine tıklanma başına yani izlenme oranına göre ödeme yapan net bir sistem çalışmaya başlarsa sonrasında sektörel bazda hızlı bir yükseliş kaydedeceğini düşünüyorum. Güzel bütçelerle, başarılı cast ve senaryolarla, son teknoloji kalitesiyle, tecrübeli teknik ekiple keyifli projeler olacaksa internet dizisi olsun diyenlerdenim.

Son olarak yukarıda bahsettiğim gibi özellikle Türkiye'de bu sistemin henüz oturmamış oluşu ve projeler maliyet gerektirdiği için en can alıcı noktalarda karşımıza çıkan reklamlara projelerin ihtiyaçları olduğunu unutmayalım.
  • Paylaş
Geleceğine temel oluşturma adına şimdiki kısa, ucuz ve amatör yapımlar (en azından izlenilerek ve eleştiri yapılarak) desteklenmeli... Mecralar değişiyor ve gelişiyor, TV neden değişmesin ?
  • Paylaş
Bence çok iyi en azından tv gibi reklam muhabbeti yok... .
  • Paylaş
Açıkçası reklamla kesilmemesi elbetteki iyi ancak, yaygın olmadığını düşünüyorum. Kısa olmaları onları komediden öteye götüremiyor. Tüm konular kısır işleniyor. Tabii ki öte taraftan kısa sürede çok şey anlatma çabaları bazı yaratıcı fikirlerin de ortaya çıkmasını sağlıyor... Ama nereden yayınlanıyor? Ben denk gelmesem izlemiyorum... .
  • Paylaş
2

Savaş Dağ, ama tv deki çoğu dizilerin konularını hepimiz görüyoruz..inanın ki komedi dışandakilere şöyle bir göz atmaya bile tahammül edemiyorum..

Belgi Saygı, Haklısınız. Ona da değinmeye çalıştım. Kısa ve öz olması tabii ki yeni şeyler kazandırıyor. Ancak sizin dediğinize göre, eğer yanlış anlamadıysam, bir dizi 90 dk sürmese de 30-45 dk arası sürse. Hem reklamdan arınmış, hem de gereksiz tekrar ve uzun uzun bakışmalardan arınmış olsun. İşin bu kısmı zaten ticari zihniyet. Bunlar sürekli değişecek.. Ama gördüğüm kadarıyla internet dizilerine de pek rağbet yok :(

Türkiyede yapılan internet dizilerinden pek bi numarası olan yok. Ancak bu işi youtune üzerinden yapan amerikalılar bunun sektörünü oluşturmuş durumdalar. Türkiyede ise amatörü eğlendirecek 10 kısa filmi bir araya getirince internet dizisi yapıldığı sanılıyor. Oyunculukar çekim kalitesi montaj özellikleri ise türkiyede oldukça kötü. Bunun sebebi olarak para harcamaktan korkmamızı gösterebilirim. Aslında para harcamadan da güzel şeyler yapılabilir ama türkiyede insanların tamamlayıcı arkadaşları olmuyor genelde aynı işte uzmanlaşmış kişiler arkadaş oluyor. Oysa iyi bir yönetmenin (amatör olarak) iyi bir görüntü yönetmeni, iyi bir kurgucusu ve iyi bir senaryo yazarı arkadaşı olsa çok daha güzel işler çıkar. Türkiyede sistem bir yönetmen kamera kullanabilen, montaj yapabilen ve yazı yazabilen kişilerle iş çıkarmaya çalışıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

425 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt