Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web hosting firmanızdan memnun musunuz?

Türkiye'de web hosting firmalarından memnun musunuz? Ben şahsen bir çok web master forumunda hosting firmaları ile ilgili bir çok şikayetle karşılaşıyorum. Memnun/şikayetçi olduğunuz firmaların olumlu/olumsuz yanlarını söyleyebilir misiniz? Düzenle
Microsoft Azure kullanmayı tercih ediyorum. Uygulamanızın büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza göre fiyatlandırma yapılıyor. Kimi zaman çok ucuza kimi zaman pahalıya gelebiliyor elbette. Ama mesela, geliştirme aşamasında pek bir özellik gerekmediğinden tüm hizmetler neredeyse bedavaya geliyor. Hosting firmalarının sınırlamaları ile ve dertleri ile uğraşmamış oluyorsunuz. Verilerinizin ve kodlarınızın güvenliği konusunda da kafanızda soru işareti olmuyor. Tavsiye ederim.
  • Paylaş
2

İsmail Günay, Bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam. Doğrusu Microsoft Azure konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değilim. Bildiğim en belirgin özelliği tüm uygulamarınızı cloud ortamında depolayıp her an her yerden ulaşma kolaylığı sağlıyor.

Benim daha ziyade öğrenmek istediğim konu, geleceğin yazılım dili arasında görülen Rubby kodlama dilini Türkiye'de destekleyen bir hosting sistemi yok bildiğim kadarıyla. Bunun yanında da ayrıca, farklı bir iki yeni diller ve frame workler geliştiriliyor. Bunların sistem gereksinimleri tamamen farklıyken bizde henüz hala daha Windows ve Linux işletim sistemlerinde bile hosting firmalarında ciddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bir başka örnek olarak PHP 7.0 sürümünü çıkardı bilginiz vardır, bu sürümde if else sorgularında hafiflik getirdiler, ama Türkiye de en ileri PHP kodlama dili şuan yanlış hatırlamıyorsam 5.6 ya da 5.8 arasında bir değerde. Şimdi tüm bunları göz önünde bulundurarak ileri düzeyde geliştirilmiş bir hosting deneyiminin Türkiye'ye kazandırılması daha sağlıklı bir durum olmaz mı sizce de? Ya da Azure deneyimi ile tüm bu bahsettiğim durumları kapsayan bir sistem oluşturulabilir mi? Çünkü Hosting firmaları bazen yoğun saldırı altında olabiliyor ve bu durumda da veri akışını kesmek zorunda kalıp barındırılan sitelerin uptime oranını ister istemez düşürebiliyor.

Cevabınız için saygılarımla tekrar teşekkür ediyorum.

İbrahim Aydın, Hosting üzerinde belli bir platformun desteklenmesi, kullanılan IIS, Apache gibi web sunucularına uygun eklentilerin kurulması ile mümkün. Yani PHP 7'nin ve Ruby'nin IIS eklentilerini kurduğunuzda kullanmanızı kısıtlayacak bir şey yok. PHP veya Ruby ile deneyimim olmadı hiç. Ancak Ruby gibi çok yaygın kullanılan bir framework'ün türk hosting firmalarında desteklenmiyor olması çok gerçekçi görünmedi bana. Çok sayıda firmada bu destek bulunuyor olması gerekir. Biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. Azure üzerinde normal "web app" hizmetleri için şu anda PHP 5.6 desteği var. PHP 7 veya Rubby desteği yok diye biliyorum. Ancak yine Azure üzeride bir Linux Virtual Machine hizmeti alarak özgür bir şekilde kendi web sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Biraz deneyim gerekiyor elbette. Yakın çevrenizden bu konularda deneyimi olan kişilerden yardım ve destek almanız faydalı olur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

99 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt