Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sayfamıza giren insanların, sitede daha fazla kalmalarını nasıl sağlarız?

trikocum.com sitemizde toptan bayan giyim ürünleri satmaktayız. site trafiğimizi artırma çalışmaları yapmadan önce içerikle ilgili daha fazla ne yapabiliriz. Öğrenmek istediğim; yeni ürünler eklenmeli, ucuz fiyatlar olmalı gibi zaten bilinenlerin dışında neler yapılabilir.Düzenle
E-Ticaret sitelerinde kullanıcıların sitede daha fazla gezinmesini sağlayabilmek adına birkaç basit ipucu vereyim.

  • Ürün sayfası içerisinde benzer ürünleri gösterin. Kullanıcı baktığı ürünü beğenmez ise, buradan bir ürüne geçiş yapabilir. Aksi taktirde baktığı ürünü beğenmediğinde siteden çıkma ihtimali oldukça yüksek olur.
  • Kategoriler ve ürünler arasında geçişi kolay kılın, mümkünse kategorileri filtreleme şeklinde kullanın. Yani, kullanıcı Bilgisayar kategorisine girdiğinde, "masaüstü bilgisayar" ve "dizüstü bilgisayar" isimli alt kategorileri filtre olarak görsün.
  • Alışveriş sepeti çok önemlidir. Kullanıcı, alışveriş sepetine yeni bir ürünü kolayca ekleyebileceği gibi, sepet sayfasındayken istediği ürünü kolayca silebilmeli ya da adetini azaltabilmelidir. Ayrıca alışveriş sepetinde Kargo ve KDV gibi ödemeleri açık bir şekilde belirtin.
  • İçeriğiniz ilgi çekici olduğu kadar okunabilir olsun. Sitenizde kullandığınız fontları özenle seçin ve kesinlikle kullanıcı testine tabi tutun. Gözü yoran, okumayı zorlaştıran fontlardan uzak durun.
  • Verdiğiniz vaatleri tutun. Örneğin, Facebookta bir ürün paylaştınız. Kullanıcı ürüne baktığında sizin Facebook'ta paylaşırken verdiğiniz vaadin yalan ya da yanlış olduğunu görürse anında siteden ayrılır. Bu kritere sayfalarınıza description kriteri girerken de özen gösterin. Google'dan description sebebiyle gelen bir ziyaretçi sitede aradığını bulamazsa anında çıkış yapar.
  • Sayfalarınız hızlı açılsın. 2013 yılında, kimse bir web sayfasının açılması için 10 saniyesini harcamak istemez. Sabit görselleriniz için mutlaka önbellekleme özelliğinden faydalanın.
  • Paylaş

İlk olarak, kullandığınız tema birinci önceliktedir. Böyle bir amacınız var ise, kullanışlı bir site yapmak durumundasınız. Sayfalarda, sayfalar arası linkler belirleyin, kullanıcıyı gezdirin, merak uyandırın. Sayfaların title, head kısımlarına sayfa ile ilgili bilgiler girin, çünkü kullanıcılar hangi sayfada olduklarını bilmek isterler. Anlaşılabilir ifadeler kullanmayı ilke edinin. Kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koymayı unutmayın. Ziyaretçiler okumaz, sadece göz gezdirir. Bunun için göz atılabilecek alanlar oluşturun ve kullanıcıya kolay ulaşım sağlayın. Güvenilirliğinizi arttırın ve yeniden yazmaktan kaçınmayın.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları