Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sayfası yükleme süresini nasıl hızlandırabilirsiniz?

gtmetrix.com/ web sayfasında sitenizin hızını test edebilir ve eksiklerini görebilirsiniz.Bu eksikleri giderdiğinzi takdirde Web sitenizin açılış hızı değişecektir
  • Paylaş
Öncelikle işe tools.pingdom.com/fpt/ adresinden web sitemizin hızını sorgulamakla başlayabiliriz ki ne kadar yol katettiğimizi anlayalım.
1)Şayet wordpress, vbuleltin benzeri hazır bir script kullanıyorsak ilk yapmamız gereken iş önbellekleme (cache) eklentisi kurmak olacaktır. Şayet kendi yaptırdığınız bir scripti kullanıyorsanız ya da scriptinize uygun cache eklentisi yoksa bunu yaptırmanız mümkün.
2)Statik ya da dinamik bir sayfa yapınızın olması fark etmeksizin ana sayfanızda yer alan grafikleri azaltmanız sitenizin yüklenme süresine oldukça etki edecektir. 
3)Kullandığınız scriptlerin çoğunda gzip özelliği mevcuttur, bunu aktif hale getirmeniz sitenizin açılma süresini, sitenizde hızlı gezinmeyi olanaklı kılacaktır.
4)Javascript dosyaları, sitelerin yavaşlamasındaki en önemli faktörlerden biridir. Sitede barındırılan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya çok az kullanılanlar temizlenmelidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığıyla, javascript dosyaları küçültülerek çalıştırılması kolaylaştırılmalıdır.
5)W3C CSS ve W3C XHTML testleri yapılarak sayfanızdaki kodları bu standartlara göre optimize etmelisiniz.
6)Sitenizin ana sayfasında fazlaca reklam gösterimi, iframe kullanımı, flash animasyonu gösterimi siteyi hantallaştırıcı faktörlerin başında gelmektedir.
  • Paylaş
Aşağıdaki adreste, Download bölümünde yer alan Google PageSpeed tarayıcı eklentilerinden size uygun olanı tarayıcınıza kurun. Kurduğunuz eklenti sayesinde sayfanızı yavaşlatan kodları, sorguları, resimleri ve diğer şeyleri kolayca görerek düzeltebilirsiniz.

developers.google.com/speed/pagespeed/

  • Paylaş
1

Www.evdepazar.com, html ve imageları cacheletebilirsin, ayrıca imageların boyutlarını kuculterekte performasn ve hız sağlayabilirsin.
tabi burada en önemli olay sitenin kodlanma şeklidir.
Performans oalrak en buyuk etken budur. sen kodlarda db ye 100 defa gidip sürekli her sorgu için sonucları alıp içeride kodda dönüp işlemlerini yapıyorsan sitenin yapabileceği birşey yok maalesef. performanslı kod, yerine göre kucultulmus resim , css , js dosyaları ve cacheleme ile performansını maximum seviyeye çıkarabilirsin. not buraya kadar donanımsal olaylardan hiç bahsetmedim hostunun çok iyi ve hızlı bir seviyede hizmet verdiğiniz farz ediyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR