Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Server için kullanılacak bilgisayar ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?

İhtiyaç duyulan donanım özellikleri; barındıracağı web sitesinin/sitelerinin yüküne göre değişir. İhtiyacı karşılayacak en düşük donanımdan başlanmalı, kaynaklar yetersiz kalmaya başladıkça daha üst donanım özelliklerine geçilmelidir. Bu da sunucuya anlık olarak bağlanacak çevrimiçi kullanıcı sayısısı ile orantılıdır. 7/24 hizmet verecek bir bilgisayar olduğu için; işlemci, ram, harddisk gibi bu kaynak niteliğindeki donanımların dışında;  iyi bir soğutma sistemi, kesintisiz güç kaynağı, firewall/antivirus gibi ek donanımlara da ihtiyaç duyar. Siteye giren kullanıcıların sorunsuz ve hızlı bir şekilde siteyi kullanabilmesi için yüksek bant genişliğinde bir internet çıkışına ve kaliteli bir router cihazına da gerek vardır.
  • Paylaş
Tamamen yapacağınız yazılımın sistem ihtiyacı ve kurulum yapısı (deployment) ile ilgili. Yazılımınızı bir güzel normal ve yüksek trafik testlerinden/simulasyonlarından geçirip ne kadar sistem kaynağı gerektiğini bulabilirsiniz.

Eğer web siteniz çok trafik çekmeyecekse bu trafik testlerine de gerek yok.


Evinizde kullanmayı düşünüyorsanız eski bir diz üstüye masaüstü olan/olmayan bir Linux sürümü kurup, üzerine de Lamp (Apache - PHP - MySQL) kurarak işinizi görebilirsiniz. Arkadaşların belirttiği gibi güç kaynağı farz ibadet gibi onları saymıyorum :)

Zamanında 128 MB RAM ile uzun bir süre Linux Sunucu versiyonunda 20 kadar web sitesi barındırmıştım, günlük tekil ziyaret sayısı 10.000 üzeriydi. Üzerinde Linux, email sunucusu, FTP sunucusu, MySQL, Litespeed web sunucusu, PHP ve bir kaç ıvır zıvır daha çalışıyordu.

  • Paylaş
En az 512 mb ram hard disk yuvaları sata veya ıde taki hard disk bölümü fazla olan intel bir işlemci ekran kartı önerim yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1409 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt