Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web siteleri soyut mudur somut mudur?

Aslında internet hayatımızın bir parçasıdır ve bu yüzden somuttur. Ancak insan hayatına çok sonradan dahil olması ve dahil olduğu zamanlarda adına yakıştırılacak 'sanal alem' ibaresiyle hep kafamızda bir soyut hali olarak canlanmasına sebep olmaktadır.

Çoğu insan soyut olarak görür, düşünür, etkileşir internet ile. Somut olduğunu bildiği halde, soyut olarak yaklaşırlar internete. Bunun hakkında @serkan abinin yazmış olduğu bir yazı da gayet açıklayıcı olmuştur. - Paylaşmak ne demektir?

Ve hepsinden önemlisi, soyut mudur somut mu tartışmasından da ötede; asıl sormamız gereken: İnternet nedir?

İşte bu soruya verebileceğimiz cevaplardan sonra aslında internetin günümüzdeki anlam ve önemini anlamış olup, gerçekliğinin üzerimizdeki etkisini tam anlamıyla anlamamıza sebep olacaktır.
  • Paylaş
Somuttur. Elle siteye girilebilir. Gözle de görülebilir. :)
  • Paylaş
2

Enis Özgen, Bende bu cevabı arıyordum :)

Sevgiseli, Basit düşün... :)

Sektörüne ve iş planına göre değişeceğini düşünüyorum :)
  • Paylaş
Bence soyuttur, hayal urunudur cunku, dusunursun kafanda kurarsin ve siteyi gelistirirsin, tamamen sanal ortamda calistirirsin ve server down oldugunda artik o site yoktur.
  • Paylaş
3

Berk, Sonuç olarak web siteleri bir şekilde içeriklerle oluşur, gelişir, belirli bir noktaya gelir ve belki de zamanı geldiğinde o dediğin şey olur ve o site yok olur. Ama atladığın bir şey var ki; bunların hepsi bir şekilde somut adımlarla elde edilir. Hatta senin, benim yaptığım bu yorumlar bile... inploid: bir hayal ürünüydü; kafalarda kuruldu, düşünüldü ve tasarlandı. Sonrasında site gelişmeye başladı; ne ile? İçeriklerle. Sen bir şey yazdın, ben bir şey yazdım, o yazdı, falanca yazdı... Belki sanal ortamdı; ama sen kafandakileri bir yere aktardın, sonra o başka bir yere sıçradı ve sonra bambaşka yerlere daha... Böylece iletkenlik oldu. Bu iletişimin kaynağı da bir web sitesi.

Tabii ki bu yazdıklarımızın nasıl oluştuğu, nerelerden geçtiği, nasıl saklandığı gibi tekniksel konuları sen, benden daha iyi biliyorsun; çünkü, bu senin uzmanlık alanın. Ama ben sana bunun soyut bir şey olmadığını söyleyebilirim. Çünkü; sen o yorumu yapabiliyorsan ve ben o yorumu duyularımla algılıyorsam bu benim için somuttur. Ve sen o yorumu yapmadan önce beyninde soyut olarak duran düşüncelerini, bir şekilde de olsa yazıya döküyorsan o artık somuttur. Ve somut olan şeyin var olduğu yer bir web sitesi ise benim için o web sitesi artık somut bir kavramdır. Sonuç olarak içinde somut şeyleri barındıran bir yerdir.

Eğer dediğin mantıkta ilerlemiş olsaydık; 'insan' da soyut olurdu... İnsan gibi bir varlığın düşünülmeden yaratılmış olması bana mantıksız gelirdi. İnsan da düşünüldü, kuruldu ve yaratıldı. Sonra gelişmeye başladı; bize göre somut olabilir ama belki de tamamen soyut olabilecek bir yerde: Dünya denilen bir gezegende... Ve en sonunda o insan öldü. Toprağa gömüldü, ona karıştı ve yok oldu. İnsan artık yok...

O zaman artık sen de soyut bir kavramsın.

Thomas Anderson, Su halde bu mesajı yazan sende soyutsun yani bu açıklaman hiç bir somut varlığın bilincinden degil nereden geldigini bilmediğimiz bir hayal ürünü olduğunu söylersek isabetsiz olmaz sanırım. Hoş olasada cevap vereceğiniz hiç bir somut bilinç yok buda bir başka hayal ürünü :)

İnsan kendi aklını mekandan ve zamandan bagimsiz olarak heryere tasimak icin insa ederek bindiği dalını keserse kendi somutluguna ihanet etmiş olur.

Berk, Sen de soyutsun derken insanlığı kastetmiştim zaten. Doğal olarak o varsayıma göre; evet, ben de soyut oluyorum. Ama gel gelelim ki, soyut-somut kavramlarını derinlemesine ele aldığımızda işin içinden çıkamayacak bir duruma gelmiş oluruz.

Eğer insanı bir bütün olarak somut bir şey olarak kabul ediyorsak, bence bu web sitesi de somuttur. Ve düşüncelerimizi taşıdığımız bu platform bizler için ise somut birer delil olur.

Keşfedebildiğimiz şeylere somut, keşfedemediklerimize soyut demişiz. Insanın piskolojisine müdahale edip duygularını değiştirebilmemize rağmen varlığı 5 duyu organımız sınırına girmediği için soyut olarak adlandırmamız, Web sitelerindeki görüp düzenlememize rağmen varlığını kabul edemediğimiz "sanal ortam" olduğu için bence soyuttur. Bizim gördüğümüz sadece web sitelerinin tasarımı. 
  • Paylaş
Soyut ve somut kavramlarının tam tanımı yapıldığı takdirde, sorunun çözümü kendiliğinden gelecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2248 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt