Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitelerinde görsellerin daha hızlı yüklenebilmesi için neler yapılabilir?

Görseller web sitelerinde band genişliğine ve sayfanın yükleme zamanına en çok etki eden kısımlardan birisidir. Bu konuda yapılabilecekleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:
  • Tüm görselleri optimize etme işlemini; online olaraksmushit.com/ysmush.it/ adresinden yapabileceğiniz gibi offline olarak Photoshop Optimize for Web seçeneği ile de gerçekleştirebilirsiniz (resmi kaydederken). Ben online olan smush aracını şiddetle tavsiye ediyorum.
  • Şayet Visual Studio kullanıyorsanız, yani .NET tabanlı geliştirme yapıyorsanız ücretsiz olan şu küçük eklentiyi önerebilirim. visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/a56eddd3-d79b-48ac-8c8f-2db06ade77c3 Bu eklenti yahoo smush algoritmasını kullanarak sadece sağ tıklama ile imajları optimize etmenizi sağlıyor
  • Herhangi bir IDE kullanmıyorsanız ffmpeg programını kullanarak sayısız kombinasyonla imajlarınızı optimize edebilirsiniz. ffmpeg'in gücü inanılmazdır. Geliştirme ekibinden bazı kişiler facebook'da çalışıyor şu an ve açık kaynak kodlu büyük portalların çoğu bu küçük programcığın güçlü algoritmasından faydalanarak video, resim işlemlerinde inanılmaz işler başarıyorlar. ffmpeg için: ffmpeg.org . Windows ortamında derlenmiş hali için: videohelp.com/tools/ffmpeg
  • Sitenizdeki tüm statik/değişmeyen imajlarınızı sprite denen yöntemle tek imaj dosyasına dönüştürüp CSS oyunları ile bu imaj dosyasındaki belirli bölgeleri gezerek tüm sitede gösterilmesini sağlayabilir tarayıcının her imaj icin ayrı istek gödermesini önleyebilirsiniz. Tabii önbellekleme işlemleri de buna fayda sağlayacaktır.

NOT: videohelp.com sitesindeki araçlar kısmını tüm yazılım geliştirme yapan arkadaşlara tavsiye ederim.
Yahoo smush.it kullanılarak yapılan örnek bir optimizasyon karşılaştırması:

Web Siteleri
  • Paylaş
2

Levent Güneş, denedim ama olmadı fazladan puan veremiyormuşuz :)

Serkan Köse, :) işe yaramsına sevindim...

Serkan Köse en detaylı bir şekilde anlatmış. Onun açıklamasına ek olarak resimleri önbellekleyebiliriz, PHP kullananlar önbellekleme olayını bilmiyorsa timthumb sınıfı kullanabilir.
  • Paylaş
Resimlerin çözünürlüklerini başka bir programda küçült (adobe fireworks gibi) sonra da png yerine jpg olarak kullan!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1324 Görüntülenme19 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Yahoo SmushIt aracı ne işe yarar?