Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitemizde kullandığımız kendi ürün görsellerimizi (200 adetden fazla) başka bir şirket kendi sitesinde kullandığında yasal haklarımız nelerdir? Ne tür bir yol izlemeliyiz?

Bir fotoğrafın ya da başka bir eserin internette yayınlanması bu eserin serbestçe kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu sebeple ilgili hak sahiplerine ulaşarak izin alınması gereklidir.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına başvurarak dava açabilirsiniz.

Özden Bey'in söylediklerine itafen: Türkiye'deki yasalara göre eserler oluşturulduğu andan itibaren eseri oluşturan kişinin tüm haklarına sahip olacağı şekilde doğal bir sürece girer. Ayrıca tekrar bir lisans alınmasına gerek yoktur.
  • Paylaş
1

Özden Alperen Çal, Türkiye'de bilişim hukuku yeni yeni gelişiyor o sebeple biraz daha lisanslanma gibi olaylara önem vermek projenizi korumak açısından hem daha güvenli hemde daha göz korkutucu olacaktır.

Öncelikle yönlendirme için teşekkür ederim, karşı tarafın yaptığı etik kurallara aykırı bir hareket ve bu onların imajını sarsacak bir durum olduğunu düşünüyorum. Hukuki olarak yapılabilecekler nelerdir ayrıntılı bilmiyorum ama içerik lisanslama konusunda bir kaç tavsiyede bulunabilirim. :)

Bunlardan ikisi;
1-)Open Source Initiative; opensource.org/licenses/gpl-license.php

2-)Creative Commons; creativecommons.org/choose/

Orta düzey ingilizce gerektiren ve oldukça basit bir uygulama olan bu lisanlama yöntemleri çoğu zaman caydırıcı olabiliyor.

Bunların yanında birde eski usuller yok değil tabii, eskiden şeritleme vardı yani görselin her yerine şerit şerit marka adı geçilirdi ki bence bu pek albenisi olmayan bir durum bunun yerine watermark olarak tabir edilen marka yerleştirme; markanın ya da ürün görselinin öyle bir yerine logonuzu yerleştirmelisiniz ki kişi onu silmeye kalktığında görseli mahvetsin :)

İyi çalışmalar :)
  • Paylaş
Kişinin söz konusu eseri kendisinin meydana getirdiğini ve bu eser üzerindeki tüm hakların kendisine ait olduğunu içeren beyanının noter tarafından düzenlenmesi ya da onaylanması mümkündür. Bu onay ile birlikte yasal hak sahibi olur ve karşı tarafa belgeli yasal işlem hükümlerini uygulayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

893 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt