Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitesi tasarımı grafik tasarımı yapılırken nereden başlamalıyız? İş akışı nasıl olur ve izlememiz gereken kurallar nelerdir?

Web Sitesi kodlamam çok iyi iken tasarım diyince kitleniyorum ve yıllarımı aldı. Bir cevap. Düzenle
 1. Websitesini tasarlayacağınız firmanın logosunu edinmeniz gerekli.
 2. Websitesini tasarlayacağınız firmanın kurumsal çalışmalarını(Kartvizit, Antetli kağıt vb.) edinmeniz gerekli.
 3. Websitesinde kullanılacak olan renkleri logo içerisinde bulunan renkleri göz önünde bulundurarak seçmeniz gerekli.

  Örneğin inploid.com'un logosunu incelediğinizde mavi, lacivert ve beyaz renklerin bulunduğunu göreceksiniz. Bu renklerden yola çıkarak sitede beyaz, gri, mavi, lacivert ve bu renklerin yanına yakışan renkler belirleyebilirsiniz.

  Örneğin inploid.com'un sitesini incelediğinizde yukarıda lacivert bir bar olduğunu ve içerisindeki yazıların beyaz olduğunu göreceksiniz. Bunun dışındaki konteynırlarda gri rengin, tag'lerde açık mavi rengin, butonlar da ise gri, mavi ve yeşil rengin kullanıldığını göreceksiniz.
 4. Websitesinin hatlarını belirlerken kurumsal çalışmaları göz önünde bulundurmanız gerekli.

  Örneğin inploid.com'un logosuna tekrar baktığınızda yumuşak geçişlerin olduğunu göreceksiniz. Buradan yola çıkarak siteyi tekrar incelediğimizde butonlara radius ve gradient uygulandığını göreceksiniz.
Yukarıda belirttiğim aşamaları gerçekleştirmeniz sitenin UI kısmını daha rahat oluşturmanızı sağlar. Gerisi artık hayal gücünüze kalıyor. Bunun kesin bir akışı olamaz.
 • Paylaş
Bende tasarımda kitleniyorum, ama tabii ki de mantıklı olan alttan başlamak yani background'dan sonra ise top'dan devam ederek bitirmeye çalış öyle yani.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

617 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt