Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitesi yapabilmeyi kendi başıma nasıl öğrenebilirim?

Websitesi yapmayı öğrenmekten kastın html ve css öğrenme değil de websitesi yapmak ise bunun için fazla birşey öğrenmeye gerek yok, mevcut kaliteli hazır içerik yönetim sistemleri var.

Hazır sistemler de seçenek çok fazla ama en iyi ve en kolay 2 sistem var. Blogger ve Wordpress

Blogger oldukça kolaydır ve sadece 16 tl civarı bir ücret ile domain alarak Blogger'ı kendi alan adın ile kullanabilirsin ve tasarımını da çok kolay bir şekilde değiştirebilirsin. (Örnek olarak son açtığım blogum : sosyalmedyal.com blogger tabanlıdır.)
Bunu yapmak için ilk olarak blogger.com a gir ve gmailin varsa direkt onunla giriş yapabilirsin, yoksa hesap oluştur ve bir tane normal blog aç. Bunun sonu ilk olarak blogspot uzantılı olacaktır. Daha sonra bunu kendi alan adın ile kullanmak istediğinde ise herhangi domain firmasından bir domain alıp bunu blogunda kullanabilirsin. (Resimli anlatım : blog.yilmazbaris.com/2012/09/blogger-domain-kullanimi-yeni-s... )

Ve Google'da Blogger templates yazıp çıkan sonuçlardan beğendiğin bir temayı download edip, sitene kolayca kurabilirsin. Bazı temaların içeriğini düzenlemek için gene az biraz html öğrenmen gerekebilir.

Bunun dışında wordpress kullanmak istersen tr.wordpress.com/signup/ adresine giderek com net org uzantıları ile 18 dolara siteni direkt oluşturabilirsin. Ama bu sitenin tasarımı için sadece belli temaları kullanabilirsin ilerde özel tasarım yapmak istersen tekrardan başka bir ücret ödemen gerekir.

Bunun için wordpress ile site yapmayı düşünüyorsan bir domain-hosting firmasından bir wordpress paketi satın almanı tavsiye ederim. Pek çok firma istediğin takdirde wordpressi kurup siteni sana teslim ediyor.Ücretleri de (domain+hosting +ücretisz kurulum desteği) yıllık 25-55 tl arası değişiyor firmaya göre. İstersen Wordpress yerine Joomla'yı da aynı şekilde kurup teslim ederler. Google da wordpress hosting yazdığın takdirde pek çok firmanın ilgili reklamlarına rastlayabilirsin.

İlginiz ve merakınız varsa kendi çapınızda birşeyler yapabilirsiniz ve zamanla çok iyi işler de çıkarabilirsiniz. Ama söz konusu bir firma sitesiyse ve bu siteden bir geri dönüş bekliyorsanız bir webtasarımcı ile anlaşmanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bence blogger'da bir blog açıp onun css'lerini editlemekle uğraşın, yazıların html'lerini düzenleyin. Öyle öyle zamanla domain alıp, domain'i yönlendirin falan. Daha sonra hosting alıp onun ayarlarını ve host içine dosyaları atmayı öğrenin. Hepsi zamanla sırayla. Önce canım html ve css bakmakla başla ki biraz fikrin oluşsun.
  • Paylaş
Tek başına öğrenmek zor ama bu konuda internet üzerinde bir çok iyi videolu anlatımlar mevcuttur. Eğer tecrübeli bir şekilde öğrenilmek istenilirse bazı kurslar şunlardır; bilgiegitim.com ,biltekakademi.com
  • Paylaş
Amacınız sıfırdan bir web sayfasını kendiniz yazmak degilse ve web sayfası oluşturmak istiyorsanız, WordPress ya da Joomla gibi hazır siteleri kurmayı ve düzenlemeyi öğrenin.
  • Paylaş
Hey gidi yıllar. Mynet'in mysite hizmetiyle başladı her şey. Tabi şimdikiler kadar şanslı değildik. Bilirkişi bulmak zordu. Küçücük bir özellik için sayfalarca javascript yazardık. Şimdi bir kaç CSS koduyla çözülüyor her şey.
Sana tavsiyem önce hayatını ada, sonra bu işe aşık ol. Yoksa bir anlık heves olup uçar gider.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1583 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları