Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitesi yaparken html ve css yanında php bilmemiz gerekli midir?

Css ve Html bir web sayfasının vazgeçilmez aşamalarındandır. Fakat işin yapısına ve niteliğine göre php'den vazgeçilebilir.

Ayrıca ikiside ayrı ayrı uzmanlık alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Html ve Css kodlayan kişilere Front-end Developer. Php, veritabanı gibi işlemleri gerçekleştirenlere ise Back-End Developer adı verilir.

Bir Front-End developer aynı zamanda tasarım konusunda fikirleri olan, herhangi bir tasarımın yanlışlarını görüp gerektiğinde grafikeri uyararak düzeltmesini sağlayacak veya insiyatif kullanarak müdahale edebilecek, görsel algısı yüksek kişiler olması gerekmektedir.

En az php kodlamak veya veritabanı geliştirmek kadar önemli olduğunu düşündüğüm (hatta bir grafiker olarak bence daha da önemli) bu pozisyona daha da fazla önem verilmesi gerektiği fikrindeyim. İyi bir front-end developer grafik tasarımcının veya projeye dahil diğer sanatçıların tüm kaygılarını taşıdığı için, diğer programcılarla çıkacak ciddi ciddi tartışmaların önüne set çekmiş olur. Ama sen yinede php'yi öğren en azından fikrin olacak kadar öğren.

Kısaca Görsel gözün varsa, Front-End developer ol, eğer yoksa iyi bir php ve veritabanı geliştiricisi olman için önünde hiç bir engel yok.

Umarım faydalı olabilmişimdir, saygılarımla.
  • Paylaş
html css javascript jquery bunları bir paket düşünelim. bunların dışında gelirini arttıracak ve web yazılım teknolojilerinde kendini geliştirmek uzmanlaşmak istersen en kestirme yol php öğrenmek. eğitim maliyetlerini biraz daha arttırıp daha profesyonelleşmek istersen C# programlama dili ile .NET Frameworkü öğrenmek ve asp.net ile tanışmanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Html ve Css yapacağın web sitenin ana başlangıcıdır. Psd halindeki tasarımını Css'e döker sonra html'e dökersin. Ancak php bilmek şart değildir (Tabi ki Dinamik veya Statik bir site olma durumu bu durumu değiştirir).

Eğer ki statik yani Ftp (Dosyalar ile tek tek uğraşmamak) ile uğraşmamak istiyor ve yönetim paneli olabilir diyorsan Php, Asp, Aspx gibi kodlama dilleri vardır. 

Dinamik yani güncel olan bir site istiyorsan yönetim paneline sahip bir alt yapı hazırlar php gibi bir kodlama dili ile sunuc ile alt yapıyı birleştirirsin.

Eğer kodlamaya merakın var ve öğrenmek istiyorsan Php'den başla ve bu serüvenin sonuna kadar git derim.
  • Paylaş
Ben once html oğrendim
sonra css Öğrendim
sonra amator bir site yaptım.
sonra Photoshop Öğrendim
sonra flash action script öğrendim
sonra Corel Draw Öğrendim
sonra php öğrendim (sayılır.)
sonra mysql veritabanı öğrendim
sonra Dreamweaver öğrendim
sonra notepad+ öğrendim
sonra apache denen canavarı öğrendim
sonra ilk defa profesyonel bir web sitesi yapmayı öğrendim

sonra askere geldim
sonra ....
  • Paylaş
Şu anda bildiklerin kullanıcı arayüz tarafındaki dillerdir. Kullanıcının buradaki gibi verisel olarak aktif sunabilmen içinde sunucu arayüzünü hazırlamış olduğun sitenin sunucu ile taraflı çalışan alt yapı programlaması gereklidir.

Bahsetmiş olduğun PHP de bu dillerden biridir. Hatta başka birine zerre kadar tenezzül etmeden öğrenmen gereken tek dildir.
  • Paylaş
bildiğin her şey sana yarar.
  • Paylaş
PHP programlama dilidir, sitelerin motorunu yaparsın onunla CSS ve HTML genel olarak görünüm ile ilgilidir. Yani sadece html sitede yapılır ama ufak çaplı 2 satır yazı içeren güncellenmeyen sitelerdir. Sen anladığım kadarıyla bu işten pek anlamıyorsun. Önce git iyice öğren, ne nedir nasıldır sonra bu işlere gir.
  • Paylaş
aslında yapacağınız işe bağlı siz statik içerikli statik siteler hazırlayacaksanız Html ve css sizin işinizi görür eğer siz tasarım odaklı şaşalı bişeyler hazırlamak istiyorsanız benim ilk tercihim silverlight olmadı html5 son alternatifim flash eğer diyor sanız ki bnim sitemde dinamik kullanıcılar olsun ona buna yorum atsın resim eklesinlar yazdığım web uygulamasını kullansınlar ozaman ASP.net olmadı Php öğrenseniz iyi olur
  • Paylaş
Tabikide karşı tarafın bir iletişim formu üzerinden müşterileri aracılığıyla iletişim kurması gerekir
  • Paylaş
1

Trnztrk, PHP ile ilgili bildiğiniz iletişim formundan mı ibaret ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2000 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları