Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tabanlı CAD uygulaması nasıl yapılır?

Web tabanlı basit çizimler ve hesaplar yapılabilecek bir uygulama geliştirme yöntemleri nelerdir?Düzenle
CAD dediğimiz olayın temeli karmaşık matematik formüllerine dayanıyor. Hizmetinizi kullanacak kişi sayısına bağlı olmakla birlikte anlık yüzlerce kişiyi karşılayabilmek ve bu formülleri %0 hata payıyla kullanıcıya sunabilmek için backend tarafında makine diline yakın bir dil kullanmalısınız. Belki önyüz için PHP kullanabilirsiniz, ama arka taraf için kesinlikle saf C. Asıl sorun kullanıcı tarafı esasen. Tarayıcıdaki JavaScript bu iş için yeterli olabilir belki, ama yine de masaüstü bir client yazmanız gerekebilir. Ya da tarayıcıda çalışabilecek bir Java Applet.
  • Paylaş
Java'ya çizim yaptırılabiliyor ama CAD o kadar basit değil yani üç-beş poligondan değil yüz binlerce poligondan oluşan çizimler oluyor ki 2 boyutlu çizimler bile offline programlarla dahi bilgisayarı zorlayabiliyor. Yeni çıkan firmaların çoğu hantal bir yazılım olan Autocad'in bile hızını yakalayamıyorlar. Bence şu anki teknoloji ve İnternet hızlarıyla üç-beş parametrik çizim yapan yazılımlar harici (hazır mutfak programları, kolon, kiriş çizimleri vb) web üzerinden düzgün çalışan bir CAD uygulaması yazılamaz.
  • Paylaş
1

Yahya Yasin Yakişir, Teşekkür ederim hocam.Cad programlarının ne kadar zor olduğu lisans fiyatlarından belli zaten bu konuda sonuna kadar katılıyorum size.Yüz binlerce poligon veya nokta oluşuyor.Hatta bizim yaptığımız drone(iha) ile lazer halihazır harita yapımlarında veya arazi modeli oluşturulmasında yüz milyonlarca nokta oluşuyor.Bu nokta bulutunu Autocad veya Netcad ile açamıyoruz.Açsak bile işlem yapamıyoruz.Sadece Microstation programı nokta bulutlarını açmamızı ve düzenlememizi sağlayabiliyor.
Web tabanlı cad işine gelince;ben zaten php ile hesaplamaları yapacak bir script yapmıştım.Kullanıcı text fieldlere koordinatları giriyor ve sonuçu bir labele yazdırıyordu.Ama biraz daha görsel bir şeyler istiyorum.Kullanıcı noktayı girdiğinde ekrandaki koordinat sisteminde görünsün gibi.

tinkercad.com örnek bir uygulama. Autodeskin bir projesi. Alttaki adrestede artık web browserdan neler yapılabileceğine dair örnekler var.
chromeexperiments.com
Artık web browser tabanlı yapmakla OS bağımlı yazılım yapmak arasında belirli limitler içinde fark kalmadı. Bu limitler de baya bir geniş. Sonuçta halihazırda belirli grafik teknolojilerini kullanacaksınız. Direct3D, Opengl; bunların web uzantıları ve bunları kullanabilen java, flash, shockwave, unity işletim sistemi ve browser ikilisine göre alternatif çok. Chrome da tnikercad sorunsuz çalışıyor.
  • Paylaş
Nasıl yapılır, hangi teknolojiler verimli olur tam kestiremiyorum keza CAD olayını da iyi bilmiyorum ama web üzerinde yapımı gayet zor olacaktır.
  • Paylaş
3

Yahya Yasin Yakişir, biraz araştırma yaptım java,ruby,python gibi dillerin web frameworklerinde yapılabiliymuş ama tam tam bir bilgide bulamadım

Gökhan Çancılar, Abi CAD Computer Aidaded Design değil miydi? Auto CAD misali? Veri programlamasından çok arayüz yani çizim olayı sorun olacaktır zaten. Hala konuyu yanlış anlamadıysam.

Yahya Yasin Yakişir, Doğru hocam AutoCad vb. programlar ama benim yapmak istediğim arazide bir kaç hesabımı yapacak bir uygulama .x,y koordinat girme ve noktayı ekranda gösterme.kutupsal aplikasyon hesabı,yan nokta hesabı. sadece bu kadar.

Akim sorunu giderme
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

384 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt