Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tabanlı çevrim içi strateji oyunu geliştirirken yetenek haricinde en önemli maliyet kalemi nedir?

Altyapı ? Reklam ? Düzenle
Reklam - Pazarlama. Genel okumalarımndan anladığım kadarıyla bu pazar doyuma ulaştı. Yani, yeni giren bir firmanın yerleşmiş pazar oyuncularını kırması gerekiyor. Bu oldukça zor ve eğer bir ihtimal yapılabilirse oldukça sağlam bir reklam - pazarlama yatırımı ile yapılabilir.
  • Paylaş
3

İsmail Şen, Teşekkür ederim, bir oyun projesine yatırım yapacağız daha önce oyun projeleri ile ilgilenmediğim için odaklanılması gereken konulara hakim değilim. Ekip iyi, oyun güzel hatta isim vermemde bir sakınca yok. "Osmanlı Savaşları" anladığım kadarıyla yatırımın çoğunluğu reklam ve pazarlama olacak sanırım.

Ceyhun Çakar, Oyunun adı Osmanlı Savaşları olacaksa gönüllü eğitim veren biri olarak tavsiyem tarihle tam bir paralellik kurup bilgi vermeniz olur. Olan olayların tarihlerinin büyükçe yazılması veya savaşılan devlet başkanlarının adının geçmesi veya konuşmaları gibi. Timur veya Katerina 2 gibi. Eğitim amaçlı oyun (ya da ek olarak eğitim amacı da güden oyun) özellikle Türkiye'nin daha çok ihtiyacı olan daha aç bir pazar kanımca.

İsmail Şen, Oyun hazır aslında senin de söylediğin gibi oyun tarih ile paralel kullanılan karakterlerin isimleri gerçek, biz sadece yatırım yapacağız detayları ve gelişmeleri bugün alacağız. Konuya uzak olduğum için toplantı öncesi bilgi toplamak için yazdım. Google da aratırsan bu oyun ile ilgili birkaç haber çıktı. İlgin için tekrar teşekkür ederim :) Biz olayın sadece yatırım kısmında olduğumuz için maliyetler ve nerelere para aktarılması gerekir konusunda bir tavsiyen olursa keyifle okurum :)

Büyük bir bütçeyi reklama ayırdığınız durumda bu reklamında pozitif etkisini görmeye başladığınız anda yeni bir maliyet kalemi oluşacaktır sizin için. SİSTEM ve SUNUCU gereksinimi. Yani kaçınılmaz maliyet.
  • Paylaş
1

İsmail Şen, Teşekkür ederim ilgin için :) haklısın ilk tur yatırım daha çok reklam için olacak , kullanıcı sayısı artacak ki sistem ve sunucuyu geliştirelim

Proje ne olursa olsun pazarlama herseyden once gelir. Kotu projelerin pazarlama sayesinde kabul gordugune, guzel projelerin iyi veya yeterince pazarlanmadigi icin cope gittigine cok sahit oldum.
  • Paylaş
Reklam kısmı ve pazarlama en fazla maaliyet kalemlerine sahip alan iyi bir strateji ve iyi bir ekip gerekir farkındalık ve reklam adına viral yapıda bir reklam da düşünülebilir bu sekilde akılda kalıcılıgı arttırırken kendi kendini de devamlı reklam etmiş olur
  • Paylaş
Sana cok saglam bi reklam taktigi soylucem bende senin gibi ikariam travian tarzi bi web tabanli oyun yapmak istiyorum . Vinelara begen yoksa carpilirsin felan yazan issizler var ya iste onlar gibi popiler olan ne varsa altina oyunun tanitimi icin yorum at . 1 haftada 100 kullanici garanti . Ayrica o pazar doygunluna felan ulasmadi . Browser tabanli butun oyunlarin basini bigpoint ceker bunu herkez bilir gordugum kadariyla cok kan kaybetti 3 yila o firma turkiyede biter aqa yerini doldurucak oyunlar lazim . Browser tabanli oyunlari en cok oynayanlarda bilgisayari kotu olanlar ve bir dukkani olup 12 saat dukkan bekleyenler.
Saygılar
Muhammed Ötün
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

409 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt