Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tarayıcıların yeni sürümü ile gelen -Sekmeler Üstte- arayüz seçeneğinin öncüsü, hangi web tarayıcısıdır?

Yanlış hatırlamıyorsam Opera, 7.(2004) veya 8. (2005) sürümlerinde sekmeli browsera giriş yapmıştı.

Opera 9 (2005) sürümünde bir çok browserın yapamadığı sekme, hızlı erişim, kapatılan sayfanın geri gelmesi, yerleşik indirme uygulaması gibi bir çok browser yeniliğinin mimarıdır.


Şimdi de, 11 sürümünde yeni bir tabstacking , mouse gestures, eklentiler gibi harika özelliklerle bizi karşılıyor.

  • Paylaş
2

Ali Akman, Ama Chrome ile kullanıcıda yer edindi yanılmıyorsam. Opera pek çok ilki göğüslediği doğru yine bu üst sekmeleri aşırı can canlı kabartma gradient renkler ile süsleyip nasıl satarım la uğraşırken , aynı mantığı sade ve yumuşak tasarımıyla Chrome ile son kullanıcıya başarılı bir şekilde satıldı desek isabetsiz olmaz sanırım.

Turker İnanmaz, Aslında chrome öncesinde operadan sonra firefox sekmelere giriş yapmıştı. Hatta opera 9.25 sürümündeyken Flock (en.wikipedia.org/wiki/flock_(web_browser) isimli sosyal eklentili bir browser vardı. Facebook'u flock üzerinden facebooka giriş yapmadan kullabiliryorduk. Chrome'dan çok önce yine sekmeler olayımız vardı. Chrome, belirttiğiniz gibi sade bir görünüm sundu.
Şimdi nedense yandex browser chrome gibi olmuş. Kullanmadım henüz ama görsel olarak gördüğümde kullanacağımı da düşünmedim.
(Opera gerçekten oldukça hızlı bir tarayıcı ve içinde torrent istemcisi barındırıyor. Bir opera sürümünde (Unite) opera kullanıcıları p2p yoluyla dosya alışverişi yapabiliyor, birbirindeki müzikleri dinleyebiliyordu. Bayağı eğlenceliydi o.)
Eğer ki opera kullanmadıysanız mutlak surette denemezi öneririm.

Benim bildiğim/hatırladığım kadarı ile ilk olarak Opera tablı sisteme geçmişti.

Opera Browser için: opera.com%26nbsp%3b'>opera.com 
  • Paylaş