Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarımda ileri düzeye gelebilmek için öncelikli olarak HTML öğrenmek şart mı? Önerileriniz neler?

Tabi ki öyle. Hatta XHTML, HTML5, CSS, XML de öğrenilmeli. Web tasarım deyince arayüz kısmını sorduğunuzu varsayıyorum. Grafikler için Photoshop, Illustrator bilinmeli. Bu teknolojileri doğru biçimde uygulamayı da ayrıca öğrenmelidir. Sadece HTML bilmek yetmiyor artık. XHTML'in kurallarını ve kodlama öğretilerini uygulamalıdır.

Bundan önce böyle değildi ama önümüzdeki yıllarda arayüz ve programlama kısımları tamamen birbirinden ayrı departmanlar olarak düşünülecek. Mesela 5 sene önce web sitesi yapıyorum diyorsanız, grafiğinden tutun arayüz kodlamasına, veritabanı tasarımından programlamasına her şeyi bir kişi yapıyordu. Hala öyle olan yerler var ama onlar da artık yavaş yavaş anlıyorlar. Bir kişi hepsini yapmamalı bunların.
  • Paylaş
2

Büşra, Yorumunuz için teşekkürler. Fikir edinmem de yardımcı oldunuz.

Web tasarım diye birşey kalmadı artık, web master'lık gibi. Bu yüzden önce hedefinizi netleştirmeniz gerekiyor. Grafik tasarımcısı mı? Front-end programcı mı? Back-end programcı mı? Bu üçünden birine karar verdikten sonra, diyelimki front-end'i seçtin gidip iş ilanlarında tüm front-end işleri araştırıp her biri hangi teknolojiyi istiyor bunları ortaya çıkartıp bakacaksın hangi teknoloji revaçta, onları öğreneceksin. Öğrenirkende kitap okur gibi değil giriş niteliğinde bilgiye sahip olduktan sonra hemen ufak bir proje geliştiriceksin.
  • Paylaş
3

Büşra, Kitap okur gibi gerçekten öğrenilmiyor bu konuda çok haklısınız pratik gerek. Yorumunun için teşekkür ederim.

mephex, ben yazmadan arkadaş yazmış :)

Öncelikle Web tasarım için html, css, xhtml ve xml bilmeniz gereklidir. Ayrıca bunların yanında photoshop fireworks ıllustrator dreamweaver bilmeniz size çok faydalı olacaktır. Adobe bu konuda çok iyidir. Adobe ürünleri üzerinde yoğunlaşmanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
1

Büşra, Teşekkürler

Web tasarım platformlarını incelediğinizde üst düzey designerların html css hatta javascript kullanımına hakim olduğunu görüyoruz. Gördüğüm kadarıyla Türkiye'de durum böyle değil. Ancak ilerleyen zamanlarda ne olur bilemiyorum.

Html ve css bilen bir tasarımcı kod kısmını kendisi yazmasa bile coder friendly bir tasarım yaparak projenin gelişim sürecini hızlandırabilir.
  • Paylaş
Gökhan Çancılar'ın yorumuna ek olarak ne tür iş yapacaksınız, önce ona karar vermek gerekli. Freelance çalışacağım derseniz HTML, CSS türevlerinden SQL'e tasarım araçlarına her şey öğrenmek şart.

Fakat ufak şirketlerde bu şartlar biraz daha kısalmakla beraber kurumsal firmalarda uzmanlık alanları ortaya çıkıyor. Arayüz tasarımı, kodlamasından unit kodlamalara. Programlama dillerine genişliyor. C#, Java, Dot Net gibi diller ve SQL işin içine giriyor.

Şahsi görüşüm her şeyi öğrenmek yerine belli konularda uzmanlaşmak.
  • Paylaş
1

Büşra, Aslında bi yerde çalışmıyorum henüz öğrenciyim bu alanlardan birinde çalışmak istiyorum yorumlarınız için teşekürler. Tam olarak nereden başlamalıyım bu konuda fikir almak istedim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR