Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web sitesi tasarlamak ve yayınlamak konusunda iş yapmak istiyorum. Kendimi ve yaptığım tasarımları tanıtıcı bir site açmam gerekiyor. Sizce bu sitenin içerisindeki bilgiler neler olmalıdır?

Diğer sorular da şöyle: 1: Her sitenin admin paneli olmak zorunda mı? 2: Admin paneli yapabilmek için nasıl bir yol izlenmeli? 3: Yapımı tamamlanmış ve yayına alınmış bir sitenin güvenlik açıkları olup olmadığı nasıl kontrol edilir ve bu açıkları nasıl kapatılabilir? 4: Daha çok hazır web site tasarım programları kullanılarak ve dream weaver gibilerle çok az kod iyileştirmesine gidilerek özgün tasarımlar yapılsa nasıl olur? 5: Photoshop'ta arayüzü tasarlama fikrine sıcak bakar mısınız?Düzenle
Portfolyo oluşturduğunuzu varsayarsak bunda dikkat etmeniz gereken önemsiz ama göz alıcı şeyler bulunuyor.
 • Doğru etiketleme,
 • Detaylı ama sıkmayan açıklama,
 • Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)
 • Kullanılan araç gereçler
 • Çalışma aşamaları.

Doğru etiketleme
Yaptığınız çalışmanın formatı, içeriği, alaka düzeyi arama sonuçlarında en düzgün şekilde gözükmesi için gereklidir. Örneğin; bir manav sitesi tasarlayıp kodladınız. Web sitenizi ziyaret eden birisi bunu ararken farklı şeylerle karşılaşmamalı. Etiketlemeye çok az önem verir gibi yapmanız gerekiyor. Bu manav sitesi için gereken etiketler çalışmanızdaki ana etiketler olmalı. Bunun etiketinde "ABUZİTTİN MANAV, elma, armut, portakal, ananas" yazmamalı. PSD, HTML, XHTML, CSS, JS yazarsanız da yaptığınız işte bunlar olmalı.

Detaylı ama sıkmayan açıklama
ABUZİTTİN MANAV'ın web sitesinde neler yaptınız? Nasıl bir güzellik eklediniz? Ziyaretçi için bir kolaylık var mı? Gibi sorular sorup sadece cevaplarını yazın. Eklediğiniz ama ilk etapta fark edilmeyen şeyleri belirtin.

Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)

Tasarımınızın can alıcı noktalarını ekleyin. Menü olabilir, tema işlevselliği olabilir, butonlar olabilir. Küçük ama bütünde göze çarpmayan şeylerin görsellerini ekleyin.

Kullanılan araç gereçler
Tasarım için kullandığınız program, eskiz çizdiyseniz defter kalem (abartı olsun boş verin.), kodlamada kullandığınız kütüphane, yazım dili, ekstra eklenti kullandıysanız onları ekleyin. (Hatta eklemeleriniz bağlantılı (backlink) olursa bunun güzelliğini ileride kat ve kat fazlasıyla abilirsiniz.)

Çalışma aşamaları
Çalışmanın giriş, gelişme ve sonuç bölümünü ziyaretçilerinize aktarmak az çok web ile uğraşmış bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir. Bir nevi yemek yapılan mutfağı müşteriye açmak gibi düşünün. Ne kadar temiz ortam olursa o kadar çok iştah açar. :)

Diğer sorulara gelirsek;
 1. Yönetim paneli olması için onun cms tadında bir yapı olması gerekiyor. Tercihim hem pratik hem sorunsuz olan hazır cms yapılara tema yazarak ve bunu müşteriye bildirerek sadece tasarım ücreti talep edilmesidir.
 2. Bunun için web programlama dillerini ve veritabanı hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Basit çözüm olarak birinci maddeyi baz alabilirsiniz.
 3. Ne yazık ki, açık konusu hakkında pek bir bilgim yok. Problem olduğunda hosting firmam gerekli müdahaleyi bilgilendirmeyi tarafıma yapıyor.
 4. Dw'ye alışamadım. Eskiden Notepad++ kullanıyordum. Şimdi PS'te çizip Koda döküp Coda2 ile kabasını alıyorum. Bir nevi az kod gibi gözüküyor ama değil öyle. Özgün tasarım altın kural zaten.
 5. Photoshop, Illustrator, Sketch, Affinity Designer, Flux, Macaw vs gibi yazılımlarla tasarlayıp kodların üzerinden geçmek zamandan kazandırabilir. Acayip sıcak bakarım.
 • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Çok açıklayıcı oldu. Teşekkür ediyorum. Şu backlink konusunda da ek bir açıklama yapma şansınız var mıdır? O konu hakkında henüz araştırmamı yapmadım ama bir süredir dikkatimi çekiyor.

Bir portfolyo sitesi açmanız yeterli olacaktır. Bugüne kadar müşterileriniz için yaptığınız tasarımlar ve web sitelerini gösteren bir site... Hatta yaptığınız sitelere ulaşım için de link vermelisiniz... Kendinizi de biraz tanıtın... İletişim bilgilerini sakın ha unutmayın... Bu kadar işte... Size iş vermek isteyenler öncelikle sizin sitenize ve sonra da yaptığınız işlere bakacaktır. . .
 • Paylaş
Teknik konularda pek bilgili olduğumu söyleyemem ama firmamın web sitesini kendim tasarladım, 5 ayrı yöntemi denedim ve sonunda notepad++'da tamamladım. Bence site tasarlamaya yarayan programların hepsinin eksiklikleri var ve telafisi de kısmen imkansız.

Sitenize koymanız gerekenler ise her firmanın koydukları olacaktır:
Tüm diğer sayfalara kolayca ulaştıran bir ana sayfanız olacak
Kendinizi tanıtan bir sayfanız olacak
Son zamanlarda moda olan misyon, vizyon işlerine girer misiniz bilmiyorum onlar da yazılabilir.
İşinizi tanıtacaksınız, kullandığınız teknolojileri, hizmetlerinizin kapsamını, sizin de sorunuzda olduğu gibi güvenliğe muhteşem önem verdiğinizi vb.
Son sayfanız da iletişim bilgileriniz olacak.

Dream Weaver konusuna gelince orada yazdığınız kodu tabii ki test edin ve kullanın ama siteniz bence Dream Weaver'dan çıkmasın. Arayüz tasarımının Photoshop'da yapılması zaten neredeyse şart. Onun yanında bir de vektörel program kullanırsanız daha rahat edersiniz.
 • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Teşekkür ediyorum öncelikle. Doğrusu tek bir programa bağlı kalmayı da sevmeyen bir bünyem vardır. Tıpkı farklı görüşleri bir araya getirip yaratılan beyin fırtınasının (eğer mümkünse) ortaya çıkacak güzel sonuçları gibi, tasarım, kodlama ve yayınlama sürecinde de ihtiyaçların el verdiği ölçüde birden farklı program kullanmayı tercih ediyorum. Nispeten bu şekilde işim daha rahat, kolay ve anlaşılır oluyor.

Themeforest.com
Muhtemelen biliyorsundur. Bu konseptte bi site tasarlayabilirsen önün açık olur.
 • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, O denli geniş içerikli olması için bir ekip olması gerekir diye düşünüyorum. Ama yine de benzer tarz düşüncelerim de yok değil. Bakacağız artık.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

121 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt