Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarım şirketlerine yaptırılan projelerde, kaynak kodların verilmemesi normal mi?

.net mvc ile yapılmışsa mesela?Düzenle
Sanırım soru "web tasarım" şirketlerine yerine web projeleri geliştiren firmalara olmalıydı ya da öyle denmek istendiğini var sayıyorum.

Bir projeyi eğer bir firmaya yaptırıyorsanız bunu önceden konuşmalısınız ve mümkünse bir sözleşme ile bunu baştan netleştirmelisiniz. Normal şartlarda bu iş 2 şekilde olur:

1. Proje sizindir ve projenin tüm geliştirmesini yazılımcı çalıştırma veya kiralama yöntemi ile tamamlarsınız.
2. Proje bir üründür ancak bir servistir. Yani sizin ihtiyacınız olan şey servisin kendisidir ve bu işlevi yerine getirecek ürünü bir firma size kodlar ve sağlar.

Her iki durumda da işin başında yazılımın haklarının kimde olacağı konuşulmalıdır. Esasen bu konu hassas bir konu ve normalde proje sizindir ve tüm hakları sizdedir. Ancak firma size "kodlar bende kalır ve ürünü kullanma hakkı sizindir" derse ve siz kabul ederseniz hiç bir hak talep edemezsiniz.

Eğer bir internet girişimi söz konusu ise, benim tavsiyem mümkünse kendi şirketinizde kendi yazılımcılarınız ile işi yürütün. Hem projeye daha fazla hakim olursunuz, hem de projeniz hayal ettiğiniz noktaya daha yakın halde oluşur.

Eğer bu gücünüz yoksa, bir ekibi bir süreliğine kiralama yöntemi de mümkündür. Hatta bildiğim kadarı ile Trendyol ilk aşamada bu yöntemle kodlanmıştır. Her iki seçenekte de maddi gücünüzün olması gerekiyor. Eğer yeterli sermayeniz yoksa, eldeki tüm kaynakları en verimli düzeyde kullanarak bir prototip çıkarmaya bakın. Bu prototip hem sizin yatırım bulmanıza giden yolda önemli bir kapı olacaktır, hem de sizin iş modelinizin işe yarayıp yaramadığını görmeniz açısından önemli bir pusula olacaktır.
  • Paylaş
Parasını ödedikten sonra hiçbir işletmenin kaynak kodu saklayacağını düşünmüyorum. Sayfanın bakım hizmetlerini de şirkete yüklemişseniz tabii ki kodu vermeyeceklerdir ki o durumda kodu satın almamış olursunuz. Bakımı başkası yapacak kodu da satın alıyorum derseniz ücreti mukabili her işletme size kodunuzu da verecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

289 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları