Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarım ücreti nasıl hesaplanır? Piyasası nasıl?

Müşteriye fiyat verirken neler göz önünde bulundurulur. Piyasa Fiyatları nedir.Düzenle
Sadece web tasarım için bir fiyatlandırma yapacaksanız bence bu tasarımcıya göre çok değişkenlikler gösterecektir. Benim bildiğim kadarı ile tasarımcılar açısından uygulanan bazı modeller şunlar:

  1. Çalışılacak saat başına ücretlendirme; örneğin: 5$/saat
  2. Tasarlanacak sayfa başına ücretlendirme. Bu model çok eskiden uygulanırdı ve sağlıklı değil bence.
  3. Proje başına paket ücretlendirme; örneğin: tüm tasarım sorunlarınızı çözerim ve %X'i peşin YYY lira ödeme alırım.
  4. Dönemsel kiralama modeli ile çalışma. Yani; 3 ay sizin için çalışacak ve aylık olarak belli bir ücret alacak.
Bunların yanı sıra tabi ki sadece bir logo tasarımı yapılacaksa veya bir şablon tasarım yapılacaksa bunlar değişir. Ama genel olarak benim gördüğüm modeller bunlar.

Benim tavsiyem, referansları iyi olan bir tasarımcı ile çalışmanız. Referansları ve daha önce yaptığı örnek işler sizi belli bir miktar etkilemeli ve tatmin etmelidir. Bu sizin tasarımcıya güvenmeniz için gereklidir. Tabii ki iyi referansları olan bir tasarımcı daha pahalı olacaktır ama daha iyi bir iş çıkaracaktır.

Türkiye'de şöyle bir genel kanı var: "Ne kadar ucuza kapatırsam o kadar iyi olur". Bu düşünce özellikle tasarım konusunda sizi uçuruma iter bunu unutmayın. Çünkü; doğru tasarım, gerçekten çok önemli bir iş ve işlevsel olarak bir çok eksikliğinizin kullanıcılar tarafından hoş görülmesini sağlayabilecek, yanlış tasarım ise; tersine, işlevsel bir çok iyi fonksiyonun farkedilememesine sebep olabilecek bir etkendir.

Artık günümüzde tasarımcılar sadece tasarım yapmıyorlar, aynı zamanda bir çok UX (User Experience - Kullanıcı Deneyimi) konusunda da bilgililer ve bu da önemli bir avantajdır. Bir butonun ne kadar güzel göründüğü kadar ne kadar doğru yere konulduğu da çok önemlidir.

Konudan sapmadan geri dönecek olursam, bence tasarım konusunda müşterinize neler katabileceğinizi ve onun isteklerini ne ölçüde gerçekleştirebileceğinizi göz önünde bulundurun. Eğer bu konuda güveniniz tam ise; yapacağınız işin ne kadar zamanınızı alacağını belirleyin. Kendinize aylık bir kazanç belirleyin (ortalama) ve çalışma zamanınızı bu miktara göre oranlayın. Ortaya bir fiyat çıkacaktır, ancak bu fiyata artı/eksi bir miktar hata payı koyun (işin başında iseniz bu pay maksimum %40 olmalıdır, eğer tecrübeli iseniz zaten bunu hissedersiniz). Müşterinin durumuna veya işi ne kadar istediğinize göre bir pazarlık payı konulabilir. Sonuç olarak, elinizde karma bir fiyat çıkmış olur. Önemli olan işe baktığınızda ve işi tamamladığınızda sizi memnun edebilecek bir miktarı teklif etmenizdir.

Son olarak bir şey belirtmek isterim. Bazı projeler gerçekten paradan fazla başka anlamlar taşıyabilir. Yani, bazen bir projede o kadar çok yeni bilgi ve tecrübe edinme şansınız olur ki o işi gerçekten minimum fiyata yapmak istersiniz. Bu çok önemlidir, bu gibi durumlarda fiyatı belirlerken, o işten neler öğrenebileceğinizi de artı paraymış gibi hesaba katabilirsiniz. Aynı durum, size çok iyi referans olabilecek bir iş için de geçerlidir.

NOT: Sizden bir iş yapmanızı isteyen ve "ilerde bunun devamı gelecek" gibi cümlelerle fiyat kıran kişilere, gerçekten çok güvenmiyorsanız, inanmayın.
  • Paylaş
Hakan Köse (@hakank) 'ye katılmakla birlikte ücreti etkileyen bir diğer konu da müşterinizin büyüklüğüdür. Basit bir örnek vereceğim. İstanbul'da sultanahmet'te işportadaki çanta 50 lira ise aynı çantayı alın ve kapalı çarşıdaki bir dükkanın vitrinine yerleştirin. Fiyat çok farklı olacaktır. Yani tasarımınızı, yaptığınız işi satacağınız müşterinin büyüklüğü de fiyatı yukarı çeker. Ücreti hesaplarken saatlik ya da proje bazlı bir fiyat belirledikten sonra müşterinin büyüklüğüne göre de bir çarpan katsayısı belirlenebilir. Bir kobi'ye yapılacak çalışma ile bir holdinge yapılacak çalışma aynı olsa da fiyat faklı olabilir. Bu da işin ticari yönüdür.
  • Paylaş
Bana göre emeğe göre belirlenmeli mesela benim asıl alanım seo eğer adam benden bunu isterse büyük ücretler alırım bunu nasıl belirlerim dersen en aşağı 1000 TL'den başlar. Ne demişler bildiğini ucuza satma diye, ben tasarım ve programlama konusunda ise fiyatlandırma ucuzdan kapatanlardanım sadece hazır bir tasarım üzerine bir düzenleme ise 300-600 TL arası hem tasarım hem de programlama ise 600-2000 arası, aşırı programlama ve tasarım ise paha biçilemez... Konuşmamız gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

958 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt