Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Tasarımcı olarak çalışırken her işi yapmalı mı?

Web Tasarım cı derken, halkın internet sitesi yapan kişilere verdiği tanım olarak nitelendirelim. Tasarım büyük iştir, es geçmeden vurgulamış olalım... Çalıştığım ajansta kimi zaman ofisimizin diğer bilgisayarlarına bakıyor, kimi zaman da ufak tefek nadir de olsa koşturuyorum. Benden daha tecrübelilerden yorum almak için merak ettiğimden soruyorum. Bir 'alaycı' olarak( 'mektepli' olmayada az kaldı inş. ). Evet sorumuz bu, yani işler böyle mi yürür, kariyer bu şekilde mi kazanılır? Düzenle
Açıklama metninden anladığım kadarıyla genç bir yaştasınız ve çok iş tecrübeniz yok evet neredeyse tüm özel firmalarda sistem böyledir ülkemizde işe göre para değilde paraya göre iş anlayışı hakim olduğundan bundan kaçınmak mümkün değildir. Tabiiki gerçek anlamda oturmuş birkaç kurumsal firma hariç.

İşçi ençok menfaati enaz emekle ve mümkünse bilgisi sayesinde almayı hedefler. İşverende enaz maliyet ile ençok verimi almayı ister işte bu çelişki özel sektörde uzman personeli çoğunlukla alandışı işleri de yapmaya yöneltiyor. Çünkü özel sektörün dinamikleri fazla değişken bugün ofisboy olan bir işçi yarın aynı firmada İK müdürü olabilir nihayetinde patronaj kazanacağı paraya bakacaktır diplomaya değil. Üstelik genç yaşta bu tür angarya işleri yapmak inanın iyidir. 3-5 sene sonra yönetici olunca angarya bile olsa bir işin nasıl yapıldığını bilmek iyidir. İş ilanlarındaki yıl tecrübesinin asıl amacıda budur zaten. Yeteneğin yanında tecrübeli insanı bulmak.
  • Paylaş
1

Furkan Şahin, hem alaycı hemde mektepli olma yolundayım, umarım bu şekilde devam etmenin bana zararından cok getirisi olur. Yeteneği yanında tecrübeli insanı bulmak güzel fakat furkan her işi yapar çizgisine düşmek istemiyorum ki; -bana sorsanız yaparım- hep aynı basamakta kalmayayım.

Bence bu bulunduğun şirkete, çalışma arkadaşlarına, çalışanın kişiliğine göre değişebilir.
İş tanımında olmayan görevler üzerine yapışırsa, çalışma arkadaşların ve amirlerin sorumluluğunmuş gibi bunları senden beklerse, esas işini aksatır ve kendini geliştirmene engel olursa yapmamalı.
Her konuda yardımlaşma varsa, insanlar birbirine saygı duyuyorsa olumsuz bir sonucu olmayacağını düşünüyorum. Ufak tefek, esas işle doğrudan ilgisi olmayan şeyler de insana farklı deneyimler katabiliyor, çalışanlar arası bağlılığı güçlendirebiliyor. Diğer çalışanlar geçmişte bu şekilde deneyimler ile yükselmişse neden sen de yapmayasın.

Duruma göre değerlendirmeli bence.
  • Paylaş
Web tasarımcılarını bilemeyeceğim ama ben sanat yapısı tasarımcısı olarak her işi yapıyorum. Müşteri kazıkları da hesapla derse hesaplıyorum, istinatlarımız da vardı derse ver abi diyorum, sade çizim işimiz var yapar mısın derse ne demek abi diyorum. Bence sırf kariyer başlangıcı değil bizimki gibi sallantılı bir ekonomide hele hele özel sektörde iş seçme şansınız patron dahi olsanız olmayacaktır. Günün birinde büyük bir kurumun sahibi olursanız kurum içinde işinizi seçme şansınız olacaktır. O güne kadar "Ne iş olsa yaparım abi"ye devam... .
  • Paylaş
4

Hakan, Ana fikir kazık atarken üstada sorulacak. :-)

Şaman, Ver üstadım atacağın kazıkları da hesaplayayım :)

Hakan, Tamamız üstat :-):-)

Furkan Şahin, Ne iş olsa yaparım abi ye devam, inş faydasını görürüz. Hata yaptıkça kazanmaya çalışıyorum. Tökezlemeden inşallah:D

Türkiye özel işletmelerinin genel olayıdır bu :) Mektepli olduktan sonra sadece kendi pozisyonunuza yoğunlaşabilirsiniz lakin büyük ölçekli şirketlerde. Web tasarım olayının ise hala kavranamamış olması gerçekten üzücü ama bir süre daha böyle gidecek ne yazıktır ki. Ama iş tecrübesi için genç bir yaşta sevdiğiniz işler ile uğraşmak sizi üzüp, sıkmamalıdır diye düşünüyorum.

Sevgilerle... .
  • Paylaş
1

Furkan Şahin, Beni üzüp asla sıkmaz, ama furkan web tasarıma uğraşırken, ofisin bir başka departmanında bilgisayar bozuldugunda da koşturuyor. Çizginin dışına çıkmaktan endişeleniyorum, bundan sebep örneklerle birlikte sizlerden yorum bekledim. Genç yaşta ne ekersek onu biçeriz misali kendi işime daha çok yoğunlaşmanın ve bu mesleğin eğitimini almanın hedefiyle biraz daha dik durmaya çalışıyorum -Herkes kendi işini yapsaydı, kimse aç kalmazdı da işte neyse-.

Aslina bakarsan kurumsal sirketlerde o sekilde deyil. Yani bilgisayarinin disindaki sistem seni ilgilendirmez.Kendi bilgisayarinda istedigin degisikligi yapabilirsin. Sirketin kendi teknik departmani vardir. Sorunlar oraya rapor edilir departman bununla ilgilenir.
Seni gorevin web tasarimcisindan cok joker elemanlik. Joker elemanlar cok fazle calisir daha cok sorumluluk alirlar istemeselerde. Hangi isi yaparsan o is eline yapisir ve hep sana yaptirirlar. Maasin aynidir. Kisa surede bu pozisyondan kurtulmaya bak. Yada day kurumsal bir yere gec.
  • Paylaş
1

Furkan Şahin, Hocam kurumsal bir yere gittiğimde daha iyi şekilde kendimi ispat edebilmek için bunlara katlanmalıyım diye düşünüyorum, yada kurumsal bir yerle hiç görüşmedim diyebiliriz. Toptan fiyatına perakende satış yapan Bim Marketleri gibi bir firmada çalışıyor, günde iki tane web sitesi çıkartıyorum resmen. Fırıncı gibi, iftar vaktine kadar tüm pideleri çıkartmaya çalışır gibi, mesai saatinin bitişine kadar ve bu durumdan hiç haz ettiğimide söyleyemeyiz.
Bir gün bende software engineer olacağım inşallah :))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

304 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt