Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarımcıları neden sadece kullanıcı arayüz tasarımına (UI-User Interface) odaklanıp kullanıcı deneyimi tasarımını (UX-User Experience) arka plana atmaktadır?

Birbirinden farklı gibi görünen bu iki konu aslında birlikte değerlendirilemez mi?Düzenle
Dostum; bir web sayfasına ilk girdiğinde en çok aranan şey uyumlu olup olmadığıdır yani renkler uyuyormu, oranlar iyimi, yazılar okunuyormu.

Sonrada içeriklerine bakarsın, istenen bilgiye çabuk ulaşılabiliniyor mu
geçmiş sayfalara tekrar çabuk dönülüyormu.
Sonrada veri hızlarına bakarsın yaptığın sorgulara çabuk yanıt geliyormu, hata mesajları doğru yazılmış mı, kullanıcıyı gereksiz vakit kaybı yaşatıyormu. 

Bu sıralamaya göre en önce tasarıma odaklanılır yani...
  • Paylaş
Temizlik yaparken anneannemin söylediği bir laf var, "Yavrum sobanın önünü ve duvarların köşelerini çok daha iyi temizle ki, misafir geldiğinde temizliğin ayrıntıda olduğunu görsün" anlamadınız değil mi? Bende anlamamıştım köye gidene kadar.

Web sitesi kavramı okey oynamaktan ibaret olan adamlar bile görselliği seviyor. Tasarladığım bir şeyi önce babam üzerinde test ediyorum.

O yaparsa herkes yapar. :)


Şimdi konumuza daha detaylı dönecek olursak, tasarımcı kendi göz zevkini sunar sizlere. Yemek için malzemeleri alır pişirir. Harika bir görsellikle servis yapar. Tabak o kadar harika gözükür ki yemeye kıyamazsınız. Tasarımcının umrunda değildir tuzu tam mı? yağı çok mu? Yeterli kıvamda pişti mi? Onun işi görselliktir.

Bu nedenle kullanış değil görünüşe bakar.


Halbuki tasarımcı az çok kullanıcı ve kodlayıcı olsa, (az çok diyorum kalkıpta kod yazsın demiyorum) programcının zorluluklarını görür son kullanıcının zorluklarını görür ve ona göre daha stabil çizer tasarlar ve sunar.


Ha ben yapıyor muyum? Hayır. Dedim ya bizim işimiz görsellikte bitiyor.

Tadı, tuzu, yağı pek aldırmıyoruz açıkçası.

  • Paylaş
Çünkü tasarımcılar ne istenirse onu verirler. Yani  talep ziyaretçileri görsel açıdan tatmin etmekten ziyade kullanım kolaylığı olursa sonuçlar sizin istediğiniz doğrultuda gelişecektir. Fakat internet sitesi yaptırmak isteyen insanlar* genellikle görsel zenginliklerden meydana gelen şaheserler arzu ettikleri için web tasarım uzmanları** onların isteklerine cevap vermek mecburiyetindedirler.

*Müşteriler
**Dahil olup olmadığım tartışılabilir.
  • Paylaş
Temelde "tasarım" olarak aynı kelime içerisine sığsalar da tamamen farklı olduklarını söylemek doğru olacaktır. Grafik tasarım nasıl kendi içerisinde ayrılıyor ise "Web Tasarım" da ayrılmaktadır.

Web sitesine bir ürün olarak baktığınızda daha anlaşılır olabilir. Bir ürünün görselliği ne kadar önemli ise kullanışlı olması da "en az" o kadar önemlidir. Dünyanın en güzel arabasını tasarladığınızı düşünün, direksiyonu sürücü koltuğunun hemen arkasında ve vitesi torbido gözünün içerisinde olduğunda bir sıkıntı vardır değil mi?


Bu nedenle bir tasarımın hayata geçebilmesi için gereken önem sıralaması şu şekilde olmalıdır; User Experience Design -> User Interface Design

Kullanıcı deneyimi tasarımına daha fazla önem verilmesinden yanayım...

  • Paylaş
Aşağıdaki cevabımda aslında bu konunun şimdilerde ne kadar önemli olduğunu ve neden önemsenmesi gerektiğini ayrıntılı olarak anlatmıştım.

inploid.com/t/ux-tasarimi-nedir-neden-onemlidir-ve-bu-tasari...

Bu konudaki şahsi yorumum ise UX'i arka plana atmak tasarımcıya başarısızlık getirecektir. Özellikle e ticaret alanında yapılan tasarımlarda kesinlikle UX öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.
  • Paylaş
He yaa üstelik beleş :)) feedback ler .. bak kültür olsun diye ingilizce yazdım :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1247 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt