Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarımı kopyalamak yasa dışı mıdır?

Konuya işin içinden biri olarak bakınca bir kaç yorum yazmak istiyorum.

Ben şu ana kadar bir web sitesini bire-bir (bazen içindeki metinler dahil) kopyalar 1-2 örnek gördüm.

Diğer türlü zaten hiç bir tasarımcı bire bir almaz. Sadece "ilham" alır. Hatırlarsanız hepsiburada.com yeni tasarıma geçtiğinde friendfeed'de "ilham" aldığı yabancı site yayınlanmıştı. Neredeyse renkleirne kadar aynıydı. Sonra özür dileyip biraz makyaj yaptılar.

Nasıl ki giyimde bir moda var, web tasarımda da durum aynı. Genel olarak bir trend mevcut ve bu trende uygun olarak benzer çalışmalar yapılıyor.
Bunun yargı yolunun olduğuna inanmıyorum ve şu ana kadar hiç duymadım.

Fakat konu web üzerinde bir "teknik" ise ve bu koruma altına alınmış ise durum farklı. Örnek olarak amazonun "tek tıkla alışveriş" gibi bir patentinin olduğunu duymuştum. Ya da bir yakın tanıdığım içinde sosyal ağ olan alışveriş sitesinin patentini aldı.

Tasarımdan çok yeni teknik yapılar patent ve koruma altına alınıyor.

Şöylede ilginç bir şey var, hepsiburada.com'un tanıdığım bir eticaret firmasına kendi tasarımına benziyor diye ihtar gönderdiğini de biliyorum. Arkadaşlar da renkleri değiştirdi olay bitti.

Bizim yapmadığımız kendimizce yararlı bir teknik ya da yapı bulduğumuzda buna sahip çıkmamamız. Kendi fikrimize sahip çıkmazken başkalarının bu konulara önem vermesini bekleyemeyiz
  • Paylaş
Web tasarımı kopyalamak tabii ki yasa dışıdır. Bunun dışında aynı zamanda etik dışıdır. Şöyle bir düşünecek olursak ben projelerimde daha önceden yapılmış, kullanılmış bir şeyler ya da benzerleri kullanmak istemem. İlham almak çok farklı bir durumdur. :)
  • Paylaş
İlham ve kopyalamak arasında çok fark vardır. Sitenin logosunu ve sitenin tasarımı komple alınmış ise telif hakkı yüzünden dava açılabilir. Bunun yanında logo alınmış ama logonun ufak bir yeri değiştirilmiş ise yapılacak birşey yoktur tabi bu durum tasarım içinde geçerlidir. Birebir kopya yapıldıysa yasa dışı suçlara girer.
  • Paylaş
Bu konuyu detaylı inceleyen yazımı aşağıda bulabilirsiniz
fatihuc.av.tr/2013/11/web-sitesi-telif-h...
  • Paylaş

Evinden bir eşyanın çalınıp satılması ne kadar yasa dışı ise web tasarımı kopyalamakta o kadar yasa dışıdır.


Bunlar o kadar yüzsüzdürler ki;

Bazıları kopyalarken kendi kodlar, bazılarıda direkt kodlarınızı ve scriptlerinizi sizin hostunuz üzerinden çeker.

  • Paylaş
Özgün tasarımın sahibi bunu belgeleyerek yasal yollara başvurabilir. Bildiğim kadarıyla sanat eserlerinin korunması ...vb. konulu maddenin içeriği bu özgün tasarımı korur. Ayrıca tasarımın patenti alınabilir.
  • Paylaş
2

Uygun Bodur, Tasarım patenti hiç duymadım. Zaten her tasarım 6 ay sonra eskir. Uzun süreli bir kullanımı olmaz.

Eski Inploider, Geliştirilen arayüzler ve tasarımlar için pixel pixel noktasına kadar patenti alınabilir. Türkiye'de kim yapıyor ben de duymadım ama yurt dışında patent savaşları konusunda geçen haberleri incelediğinizde bunun yapıldığını görebilirsiniz.

Şunlar ilk bulduğum sonuçlardan
ipwatchdog.com/2009/09/03/google-granted...

en.wikipedia.org/wiki/design_patent

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1568 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt