Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarımında div'ler varken table neden gerekli?

Adının da belirttiği gibi, sayfanızda bir "tablo" nesnesine ihtiyaç duyduğunuzda kullanılması gereken elementtir. Yani, satır ve sütunlardan oluşan, sıralı ve sabit bir veriyi, sayfa üzerinde göstermek istiyorsanız (excel misali...), table kullandığınız için kimsenin sizi hor görmeye hakkı yoktur. Ancak "table"ın tek başına bütün bir sayfa tasarım aracı olarak kullanılması, iç içe sonsuz tane table ile bir içeriğin hazırlanması, CSS'den nasibini alamamış bir yazılımcının kolaya kaçma işidir. Plansız, kararsız ve haliyle kötü sonuçlanan bir tasarımdır. Zira, aynı yazılımcıyı table kullanmayıp, CSS kullanmaya zorlasaydınız, çokca cebelleşeceğini, iki satır css ile halledilebilecek işi, onlarca satırda ve tarayıcıya bağımlı olarak yazacağını da görecektiniz. Eski zamanlarda (M.Ö.4271), web tarayıcılarının tam CSS desteği verememesi, ister istemez işleri zorlaştırmakta, uzman kişileri bile çoğu zaman table kullanma zorunluluğuna itmekteydi. Ancak günümüzde böyle bir ihtiyaç kalmamıştır. Table kullanımı hem html kodlarının anlaşılmasını zorlaştırır, hem çok fazla veri boyutu kaplar, hem tasarımın değiştirilebilmesini güçleştirir, hem de efektli/animasyonlu akıcı ve dinamik tasarımlar üretebilmenizi zorlaştırır.

Kesinlikle Doğru bir anlatım küçük bir ekleme yapacağım. Bu sıralar hemen hemen kimse desteklemese bile ie6 ve ie5 desteklemek istiyorum gibi idealist bir yaklaşıma girmen gerekirse ancak o zaman tablo yapılarını sadece bu browserlarda kullanılmak üzere (ki bunun sana ek iş yükü ve sitene çalışma yükü getireceğini unutma) tablo ile layout oluşturabilirsin.

Bu ve benzeri soruların tamamını kafanda çözmek için semantic web dökümanları araştırmanı tavsiye ederim.
 • Paylaş

DIV bir layout elemanıdır. TABLE ise tablo oluşturmak için kullanılır.

TABLE ile web kodlaması yapmak, çay kaşığı ile vida sıkmak gibidir. Görsel olarak olmuş gibi görünse de aslında hem olmamıştır, hem de gereksiz zaman kaybıdır...

 • Paylaş
divleri beceremiyor ve table yle web tasarımı öğrenmiş olabilirmi ?
 • Paylaş
1

Mehmet Öğmen, Bence kesinlikle öğrenmiş olmaz. Table elbette kullanılabilir ama sadece fiyat, müşteri tablosu gibi alanlarda.

CSS i bilmeyen arkadaşlar için çok gerekli :)
 • Paylaş
bazı yerlerde table işinin kısa sürmesini sağlayabiliyor ;)
 • Paylaş
Div taglerini kullanamıyor ve CSS'e yeterince hakim olunmadığından Table tagleri kullanılıyor. Yoksa bir gerekliliği yok. CSS'e hakim kişiler Div'lerle sanat bile icra ediyorlar. "CSS Simpson" şeklinde ararsanız çıkacak sonuçlara şaşırabilirsiniz.
 • Paylaş
Hala mı table :) Yok artık!
 • Paylaş
Div elementinin kullanılmadığı/bilinmediği/olmadığı zamanlarda table ile tasarımlar yapılıyordu fakat artık bu değişti ve üzerinden uzun yıllar geçti. Bu soruların artık sorulmaması gerekli.

Table ile div elementleri karşılaştırılacak elementler değildir. Table elementi, verilerinizi satır ve sütunlar şeklinde gösterebilmeniz için hazırlanmıştır. Div elementi ise bloklama yapmamızı sağlayan bir elementdir.
 • Paylaş
Table tagları bir tasarımı hayata geçirirken kullanılan en kolay yöntemdir. Bu işe gönül vermek isteyen yeni arkadaşlar tarafından kullanılmaktadırlar.* Div** tagları ile yapılan tasarımlar her zaman daha iyi olacak diye bir durum söz konusu değildir. Nitekim tablo yapmak için kullanılabilecek en iyi yöntem de table tagıdır.

*Tabi ki tüm yeni başlayanlar değil.
**Div candır. 
 • Paylaş
İkisinin kullanim amaci farklidir. div = table diyen web ile ilgili bilgilerini tazelemesi gerekir. ikisede block element olmasina ragmen tamamen farkli amaclar ile kullanilmasi lazim. eskiden hersey icin table kullanmak ne kadar yanlis ise herseyde div kullanmak ta o kadar yanlistir.
 • Paylaş
Div yokken table vardi. Divi ogrenmeyen table a talim eder.;)
 • Paylaş
Gunumuz css'inde aslinda table, div, span fark etmez cunku display'ler ile spanlarla bile tablo olusturabilirsiniz fakat internet explorer gibi bir unsur varken bu biraz(!) imkansiz.
 • Paylaş
Arkadaşlar mümkün mertebe table kullanmayın çünkü artık google algoritmalarından tutun sayfa yapısına kadar herşeyi gereksiz etkileyebiliyor. daha doğrusu tarihe karışıyor
 • Paylaş
Az bilenlerin işi...
 • Paylaş
Div in table dan farkı yok benim kafamda şu imkanlar dahilinde.

HTML bir tasarım dili değil bir tanımlama dilidir. div tanımlama dışı gruplamalar için kullanılabilir. table ise tablo tanımlamak için(adı üzerinde).
bunun dışında section olması gereken bir elementin div olması da en az table olması kadar yanlıştır. yada dl dt dd kullanmak yerine ul li kullanmak gibi...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4281 Görüntülenme24 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları