Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web uygulamalarında neden derlenebilen diller kullanılmaz?

Sorunuzu "HTML yerine derlenebilen bir yapı neden kullanılmaz" gibi algılıyorum.. Aksi durumda web uygulamalarında ,tam tersine, derlenebilen diller kullanılır zaten. Ancak, HTML gibi bir yapının yerine derlenebilir bir yapı koyarsanız yanında bir de derleyici kullanmanız gerekecektir :) Dolayısıyla, her tarayıcı bir de derlenen kodu işleyecek bir başka yapıyı barındırmak durumunda kalacak. Aslında HTML ve CSS gibi ögeleri okuyup kodlanan görünümü oluşturan bir yapı tarayıcılar içinde var ve onlar da yeterince karışık bir işleve sahip. Sorunuzu biraz daha açarsanız daha net bir yanıt verebilirim.
  • Paylaş
4

Levent Güneş, tesekkur ederim. bildiğim kadarı ile php vb diller derlenmiyor ve derlenen diller daha hızlı çalışıyor. merak ettiğim sunucu tarafında neden derlenebilen diller yerine php, asp gibi diller kullanılıyor ?

Hakan Köse, Çok net bir bilgi veremeyeceğim ama mantığımca; bence PHP Open Source olduğu için .NET ise olmadığı için ve ayrıca .NET çatısı altında çalışan birden fazla dil ve komponent olduğu için tüm dillerin derlenmesi ve bir engine tarafından okunabilmesi gerekiyor, .NET için sebep bu olabilir. Az önce @burhan'dan öğrendiğim kadarı ile Classic ASP de derlenmiyormuş, script gibi çalışıyormuş. Ancak Classic ASP artık çok eskidi zaten..

Levent Güneş, teşekkür ederim.

Vudu Cayld, java'da web projelerinde kullanılan war dosyaları içerisindeki java dosyaları class dosyası şeklinde bitcode'a çevirilmiş bir şekilde bulunur.

Derlenen dil kullanılır. Asp.net ile hazırladığın websitesini dll olarak oluşturabilir ve sunucunda çalıştırabilirsin. Bu hem sitenin daha hızlı çalışmasını, hem de güvenliğini arttırmanı sağlıyor. Çok fazla kişi kullanıyor zaten bunu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

533 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt