Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web ve mobil için konum bazlı uygulama yaparken nelere ihtiyaç vardır? Nasıl yapılır?

Ben de bir windows phone uygulama geliştiricisi olarak olayın senaryosundan bahsetmek istiyorum. Bu senaryo her telefon için geçerlidir. İster iOS, ister android, ister windows phone, ister blackberry.

Aslında @emrekoc güzel anlatmış. Dediği gibi öncelikle ihtiyacınıza bağlı olarak türlü şeyler gerekebilir.

Ama temelde şunlar bilinmelidir.

Mobil cihazlar size Latitude - Longitude (Enlem - Boylam) bilgilerini verirler. Direkt olarak adres bilgisini vermezler. Sizin eğer string bir adres ile işiniz var ise gelen bu latitude longitude değerlerini google, bing gibi arkadaşların bize sunduğu web servisleri aracılığıyla çok basit bir biçimde adrese çevirebilirsiniz.

Bunun haricinde örneğin kullanıcının günlük verilerini toplama gibi bir uygulama geliştirecekseniz, yukarda bashedilenlere ek olarak sizin database e girmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak bilmeniz gereken telefonun size anlık enlem boylamını sağladığı, gerisinin de sizin yaratıcılığınıza kalmış olduğudur. :)
  • Paylaş
Konum bazlı uygulama geliştirmek için platform farketmeksizin (web, mobile) belli başlı prosedürlere uyulması gerekiyor.

1.Gizlilik Politikası
Neden ziyaretçinin/kullanıcının konum bilgilerini kullandığınızı ve konum bilgilerinin saklanıp/saklanmadığını belirten bir metin hazırlamalısınız.

2.Konum Bilgisine Erişme İzni
Uygulamanın kullanıcının konum bilgilerine erişip/erişemeyeceği iznini uygulama içerisinden seçtirmeniz gerekiyor. Konum bilgisine erişilmeyi reddeden bir kullanıcıya tekrar izin sorulmamalı (Özellikle Mobile Application).
  • Paylaş
Sorunuzun mobil kısmının iOS tarafını cevaplandırabilirim.Öncelikle ihtiyaç, ne yapmak istediğinize bağlı.Örneğin, uygulamanızın kullanıcılarının konum hareketlerini harita üzerinde göstermek istiyorsanız işin içine database de girer.Ya da kullanıcının konumun bilgisini alıp sadece bir adres sorgulama yapacak iseniz başka ihtiyaçlar doğurabilir.

iOS'da konum bazlı uygulama yapmak istediğinizde CoreLocation frameworkü kullanılır. Bu framework'ü import edip daha sonra CLLocationManager classından bir nesne türetilir. CLLocationManagerDelegate çağırılır.

@interface className : UIViewContrller<CLLocationManagerDelegate>
{
CLLocationManager*locationManagerr;
}

CLLocationManagerDelegate'i çağırdığınız classin .m tarafina şu method eklenir.

(void) locationManager : (CLLocationManager *) 
manager didUpdateToLocation : (CLLocation*)
newLocation fromLocation : (CLLocation*)
oldLocation
{
//Nslog(@"%f",newLocation.coordinate.latitude);
}


Bu method içerisine yine sizin belirlediğiniz aralıklarda yeni location bilgisi düşer. Tabi bu methodun çalışması için şu kodları da eklemeniz gerekli:

(void) viewDidLoad
{
locationManager=[[CLLocationManager alloc]init];
locationMagener.delegate = self ;
}


Faydalı olur umarım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

900 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt