Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Yazılımcılar ortak çalışmak zorundalar mı? Ortak çalışmanın artı ve eksi yönleri nelerdir?

Birçok Kişi Web Projeleri'nin Tek Başına İş Yapamayacağını Düşünüyor. Ya Siz Ne Düşünüyorsunuz?Düzenle
Tabiki ortak calismak zorunda degiller. Ama ortak yapilan bir projede Doğru bir görev dagilimi proje sorunlarinin daha kolay cozulmesine , yapim asamasinda daha dogru kararlar verilmesine, projenin farklı yönlerden alanında uzman kişilerce incelenmesini sağlayacaktır. Örnegin web arayüzünü alanında uzman bir grafikci yaparken , site kodlamasini yazilimla uğraşan birinin yapması daha doğru olur. Projeyle uğraşan kişilerinde probleme hakim olmaması , birbirlerinden habersiz davranmalarida eksi yönleri olabilir .
  • Paylaş
Yapacağınız işin büyüklüğü burada önemli bir faktördür. Profesyonel bir işten bahsediyorsanız bunun tasarım kısmı da geliştirme kısmı da çok detaylı olacaktır. Bu gibi bir durumda developerın profesyonel bir düzeyde tasarım yapması, tasarımcının da profesyonel düzeyde kodlama yapması beklenemez. Beklenmemeli. Çünkü bir insan her alanda birden uzman olamaz bu etik bir durum değildir.

Eksi yönlenere bakacak olursak aslında hepsinin altında sadece bir sorun vardır. İletişim bozuklukları. Tabi ki iletişimsel sorunlar da farklı türlerde olabilir.
Mesela, birbirinden habersiz yapılan işler, ortakların kendilerini ifade edememesi hatta sosyal hayattaki ilişkiler bile buna örnek olabilir. Bunların hepsi önemli ve önüne geçilmesi gereken sorunlardır.

ayrıca benim tavsiyeme bakacak olursanız tasarım kısmını da kendi içinde ikiye bölmek gerekir. 1. Eleman tema ve tasarımın fikri üzerine çalışırken, 2. Eleman bu tasarımı hayata geçirir, 3. Eleman ise işin yazılım kısmına bakar.

Ancak yapacağınız iş giriş seviyesinde ise tek kişi çalışmanın avantajlarını görebilirsiniz. Kendi hayal gücünüzü en iyi şekilde yerine getirebilecek olan kişi yine kendinizdir. Tasarımı da kodlamasını da kendiniz yaparak içinize sinecek çalışmalar yapabilirsiniz. Fakat başta dediğim gibi bu durum giriş seviyesi için geçerlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

318 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt