Bilmek istediğin her şeye ulaş

Wifi üzerinden internet depolanabilir mi?

Uzun zaman önce araştırdığım bir konu. Bugün Shiftdelete'nin Facebook sayfasında dalgasının geçildiğini gördüm.Düzenle
Modemi alüminyum folyoya sarıp antenin ucuna balon takarsak belki. Şişiyorsa ümit var...Fakat iyi güldüm.
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, :)) Bende cevaba iyi güldüm, paylaştım...

Depolanamaz günümüzde kablosuz şarj gibi özellikler görüldükçe akla böyle zekice sorular geliyor olabilir fakat şarj bir enerjidir ve enerji ışınları belli noktaya çekilip depolanabilir. İnternet ise sadece belli noktada kurulan ağ üzerinden ağa bağlı aygıtların internet erişimini sağlar erişim depolanabilir bir enerji değildir.
 • Paylaş
İnternet, pek çok bilgisayarın (sunucu/istemci) anlık olarak birbirine erişimini sağlayan kocaman bir bilgisayar ağı olduğu için "depolamak" işin mantığını ters düşüyor. Bir ağa bağlı olup olmama durumunuzu "depolayamazsınız".

Ancak, kaydettiğiniz siteleri internet bağlantısı şartı olmadan tekrar gezebilmenizi sağlayan pek çok program mevcut. Ufak bir Google aramasıyla bu programları bulabilirsiniz.
 • Paylaş
Böyle bir teknolojinin olmasını herkes canı gönülden istediği için daha çok dalga geçilir .
 • Paylaş
Kota kırık bardaktaki su gibidir.
İçsen de tükenir, içmesen de :)
 • Paylaş
Aslında aklıma ilk gelen Caner Öncü (@caneroncu)'nün söyledikleri ama;

Zorlama bir cevapla kısmen depolanabilir de diyebiliriz. :)

İlk olarak internet dediğimiz şey birbirine çeşitli bağlantı yöntemleriyle bağlanmış olan bir bilgisayar ağıdır. Bir web sitesine girdiğinizde internet size başka bir bilgisayardaki (server) veriyi getirmek için kullanılan bağlantı yollarıdır. Yani verinin kendisi değildir.

İkinci olarak internet kotası denen şey sizi internet ağına bağlayan sağlayıcı şirketin, sizin bu ağdan çekebileceğiniz veriyi miktarını kısıtlamasıdır.

Dolayısıyla
1. Soruda kastedilen şey eğer internet kotası ise bu tamamen servis sağlayıcının keyfine kalan bir durum. Yani örneğin isteğiniz üzerine 3000 MB'lık wifi internet kotanızdan keserek, 1000 MB'lık cep telefonu kotası verebilir. Bunu internet sağlayıcınız yapar mı? Hayır. Ama sonuçta internet sağlayıcınıza kalmış bir durum. Tabii burada internet sağlayıcının hem wifi hizmeti hem de mobil bağlantı hizmeti veriyor olması gerek. Bu duruma dolaylı da olsa bir internet depolama denilebilir.

2. Soruda depolanmak istenen şey kota değil de internetteki veriler ise, güncel olmayan veriler wifi üzerinden hatta mobil bağlantı üzerinden depolanabilir. Örneğin bir web sitesini kaydetmek, İnternet ağındaki bir bilginin depolanması demektir. Buradaki sorun da her an internet ağına girilen onca yeni bilgiye erişememek. Örneğin twitter güncellemelerini görememek.
 • Paylaş
Wi-Fi kalıcı bir veri aygıtı olamadığından böyle bir işlem yapılması mümkün değildir
Eğer modem sabit bir aygıt ise (ev veya işyeri gibi kesintisiz) bir internet se depolama yapılabilir
 • Paylaş
Buradaki sıkıntı hem ev internetine hem cep internetine para vermekten kaynaklı. Bunun basit cevabı var. TTNET gibi servis sağlayıcılar mobil baz istasyonları kurarlar sen de evde kullandığın interneti ev dışında da kullanırsın. Zaten TTNET'in belli mekanlarda bu hizmeti mevcut fakat ev için verdiği hizmeti mobil için verebileceğini sanmıyorum. Turkcell, Vodafone, Avea aç kalır bu sefer. Artık mesajlaşma ve konuşma da internet üzerinden yapılabiliyor. Bu yüzden rekabeti korumak adına rekabet kurulunun böyle birşeyi kabul edeceğini sanmıyorum.
 • Paylaş
Wifi üzerinden internet depolamak nedir?
 • Paylaş
İnanılır gibi değil
 • Paylaş
Google depoluyor aslında ama Wifi değil. Direkt cat5 ile :)
 • Paylaş
Ooo mümkün değil imkansız impossible : P
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

18525 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt